Runda 5 si 6: Olimpiada traita intre agonie si extaz

Runda 5, Romania – Ungaria 1,5 – 2,5 : Ungaria castiga intr-un meci de infarct in care 1×2 se putea juca… fara teama!

Astazi a fost o zi fericita pentru sahul romanesc. Mai ales ca exista o lege a compensatiei si ce s-a pierdut ieri cu Ungaria, s-a castigat astazi cu incomoda echipa a Estoniei. Daca ieri in meciul cu Ungaria, am trecut cu totii ( nu mai vorbesc de fete!) prin chinurile iadului, la cate emotii am putut depasi. Am pierdut la limita un meci din categoria celor foarte grele.

 

Cristina Foisor a intrat intr-o pozitie grea si a scapat un moment in care putea sa realizeze apararea cea mai buna si atunci puteam spera la o remiza. Hoang a preferat sa joace precaut si sa mute regele fara pretentii, pana la trecerea celor 40 de mutari, ca sa poata verifica in liniste variantele castigatoare. Cristina a luptat din rasputeri si a tinut partida cat a putut de mult, pentru a incerca sa tina echipa cu moralul sus. Este foarte greu pentru echipa atunci cand liderul lor pierde si moralul nu este deloc de invidiat, in multe cazuri echipa prabusindu-se chiar in pozitii bune. Din nou o partida excelenta a facut Irina Bulmaga, practic singura masa unde am stat bine tot meciul. Pozitiile de la masa Luminitei si cea a Alinei, nu aratau foarte bine pentru noi, sperand in 2 remize de lupta. Pozitiile spre final s-au imbunatatit, iar Alina a reusit sa scape de presiunea Szidoniei Vajda.  Szidonia este, pentru cei care nu stiu, o alta romanca la origini ce joaca pentru Ungaria cu rezultate foarte bune! Din momentul in care a inceput sa joace in Ungaria, a reusit medalia de aur pentru reprezentativa maghiara, foarte multumita de achizitia de exceptie facuta. Daca ne uitam si la echipa SUA, unde joaca Sabina Foisor, incepe sa ne doara si mai tare sufletul pentru toate aceste absente NEMOTIVATE din echipa feminina olimpica. Nu mai punem la socoteala absenta Corinei Peptan si a Iosefinei Paulet si deja mai avem o echipa care nu joaca pentru Romania! Dupa ce ca fetele sunt din ce in ce mai putine, nu stim sa le pastram, la fel ca multe alte valori umane plecate peste granite.

 

Alina reuseste sa pastreze echilibrul si prima remiza este consemnata. Madl este fentata de catre Luminita si sperantele noastre infloresc in plin sfarsit de septembrie! Din nefericire, Luminita nu mai are energie si baterii sa continue o pozitie mult mai placuta de jucat si se consemneaza a doua remiza. Romania – Ungaria 1-1.  Reduta Cristinei se prabuseste dupa ce vietnameza naturalizata in Ungaria, foloseste si timpul suplimentar pentru a se convinge ca are combinatie castigatoare si scorul devenea deloc ingrijorator in favoarea maghiarelor: Romania – Ungaria 1-2.  Spun deloc ingrijoratoare, pentru ca la masa 4 , Irina a facut din nou o partida mare si a trecut intr-un final favorabil, castigat net la un moment dat simplu ! Din nefericire jucatoarea noastra a preferat sa joace altceva si avantajul s-a risipit ca un fum de tigara. Pacat de un rezultat admirabil dupa o lupta nebuna in care romancele noastre au dovedit tarie de caracter de otel si resurse nebanuite. Felicitari fetelor pentru tot ce au facut!

 

Am avut senzatia placuta ca in finalurile de partida putem conduce noi ostilitatile si cand spun asta ma gandesc ca aveam 2 partide la mesele 2 si 4, unde nu puteam sa PIERDEM! Cel putin ca o parere personala, Luminita a remizat mult prea devreme cu Madl, intr-o pozitie pe care o joci cu placere, dupa ce ai suferit toata partida. Mai ales cand jucatoarea maghiara mai avea 4 secunde pe ceas si se ajungea la controlul izbavitor de 40 de mutari, unde alimentarea cu timp de 30 de minute de gandire suplimentare, puteau sa tina meciul mult mai tensionat si poate chiar o victorie a echipei noastre, sau in cel mai rau caz un meci egal. Greu de apreciat un meci din prisma unei partide, dar cred ca meritam cel putin un meci egal cu Ungaria. In runda 6, Ungaria a spulberat Polonia cu 4-0 si in runda de marti va juca cu Rusia I! Ungaria ocupa locul 2 si meciurile considerate usoare le-a castigat la limita, iar derbiurile le-a castigat net.

Bo. 14 ROU Romania (ROU) Rtg 9 HUN Hungary (HUN) Rtg 1½:2½
3.1 IM Foisor Cristina-Adela 2395 GM Hoang Thanh Trang 2482 0 – 1
3.2 WGM Cosma Elena-Luminita 2360 IM Madl Ildiko 2397 ½ – ½
3.3 WGM L’Ami Alina 2339 IM Vajda Szidonia 2342 ½ – ½
3.4 WIM Bulmaga Irina 2267 WGM Gara Ticia 2348 ½ – ½

Runda 6, Estonia – Romania 1,5 – 2,5 : Cristina serveste as inainte de setul final si castigam un meci nebunesc !

Pana la urma suntem pe locul 7, acolo unde eram si inainte de meciul cu Ungaria. Maine jucam un meci crucial, cu Rusia 2,  pentru ca acum in meciurile directe daca se pierde, sperantele de un loc fruntas scad vertiginos. Un meci care nu mai mi se pare asa de greu, vazand abordarea extraordinara a fetelor in meciurile cu grad de dificultate maxim!

Rusia 2 arata infiorator la prima vedere, dar a castigat decat 2 meciuri la limita si 3 egaluri, pe langa runda de debut. Desi decat Pogonina pare mai cunoscuta, celelalte jucatoare au elouri in jurul lui 2400, asa ca avem cel mai tare meci de la Olimpiada astazi!

11. Russia 2 (RUS2 / RtgAvg:2427, Captain: Tregubov, Pavel V. / TB1: 9 / TB2: 96)
Bo. Name Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 Pts. Games Rp w we w-we K rtg+/-
1 WGM Pogonina Natalija 2491 RUS 1 ½ ½ 0 1 0 3,0 6 2331 3 4,16 -1,16 10 -11,6
2 WGM Girya Olga 2414 RUS 1 ½ 0 ½ 1 3,0 5 2348 3 3,35 -0,35 10 -3,5
3 WGM Savina Anastasia 2404 RUS ½ ½ 1 0 2,0 4 2290 2 2,60 -0,60 10 -6,0
4 IM Bodnaruk Anastasia 2399 RUS 1 1 1 ½ 1 4,5 5 2505 4,5 3,86 0,64 10 6,4
5 WGM Kashlinskaya Alina 2358 RUS 1 ½ ½ ½ 2,5 4 2199 2,5 3,01 -0,51 15 -7,7

Se pare ca va intra in meci din nou revelatia echipei feminine, Irina Bulmaga, si se va odihni Alina L’ami. Pacat pentru partida Alinei de astazi, care facuse pana la gafa neasteptata in urma careia a trebuit sa joace fara dama, cu o compensatie relativa. Impresionant efortul de vointa al Cristinei Foisor, care a jucat partida sa, desi adversara propusese remiza si pozitia jucatoarei noastre nu era foarte placuta in acel moment.

o. 49 EST Estonia (EST) Rtg 14 ROU Romania (ROU) Rtg 1½:2½
9.1 WIM Fomina Tatjana 2256 IM Foisor Cristina-Adela 2395 0 – 1
9.2 WFM Gansvind Valeriya I 2218 WGM Cosma Elena-Luminita 2360 0 – 1
9.3 WIM Piarnpuu Leili 2111 WGM Voicu-Jagodzinsky Carmen 2313 ½ – ½
9.4 Narva Triin 1929 WGM L’Ami Alina 2339 1 – 0
9. Estonia (7/12) 1.5-2.5 Romania (7/14.5)
1. Fomina, Tatjana 0-1 Foisor, Cristina-Adela
2. Gansvind, Valeriya 0-1 Cosma, Elena-Luminita
3. Piarnpuu, Leili ½-½ Voicu-Jagodzinsky, Carmen
4. Narva, Triin 1-0 L’Ami, Alina

Insufletita, de prezenta masiva pe chat a suporterilor neconditionati si zgomotosi ai fetelor, echipa noastra s-a scuturat de toate cele rele si a inceput sa transforme un meci ce parea ca va fi cel mult remiza, intr-unul care ne-a produs o bucurie nespusa. Alina a tinut cu dintii de pozitie, dar nu a mai putut face mai mult.

Luminita a facut o partida excelenta si astazi si am vazut cu uimire cum arata un “nebun izolat” la a8! Luminita a terminat frumos partida si am preluat conducerea in meci: 1-0 pentru Romania! Nu a durat mult bucuria, pentru ca s-a terminat si partida Alinei L’ami, cu o infrangere nemeritata pentru cum condusese partida. Practic am pierdut partida unde stam cel mai bine din meci! Multa tarie de caracter au dat dovada fetele si au strans randurile si la 1-1 am inceput sa ajungem si noi pe chat la puls 200 si emotii mari! Cristina a reusit sa dea lovitura demnelor si darzelor urmase ale legendarului Paul Keres. Surprinzator, pentru ca noi ne asteptam mai degraba ca la masa 3, unde Carmen Voicu avea avantaj, dar problemele tehnice de valorificat erau destul de mari.

De la masa 1 ne asteptam sa vedem un final foarte lung turn+nebun vs turn, iar victoria era destul de improbabil. Vrand probabil sa ne ia prin surprindere, (sau fluxul pozitiv de incurajari, tobe si talangi de pe chat au ajuns la ea!) Cristina a hipnotizat adversara si aceasta a ramas cu gura cascata dupa un mat pe tabla! Am mai vazut asa ceva, atunci cand una dintre vedetele Olimpiadei de acum, Baadur Jobava a fost facut mat pe tabla de catre Costica Lupulescu! Asadar Romania revine spectaculos si conduce cu 2-1, iar partida ramasa la masa 3, a fost o simpla formalitate pe care Carmen a dus-o la bun sfarsit. Romania – Estonia 2,5 -1,5inal

ALTE POSTARI RELEVANTE

1 Comentariu

 • vasim

  Un articol frumos cu comentarii de mult bun simt.
  Le tinem pumnii fetelor azi, care au un meci la prima vedere foarte greu, eu zic ca avem sanse bune la o remiza, poate cu noroc o victorie la limita.
  Totusi trebuie sa jucam la remiza si foarte atent.
  Succes fetelor!

  septembrie 28, 2010 - 11:49 am Raspunde

Lasa un Comentariu

Adresa dvs de email nu va fi publicata.