Lucrurile se lamuresc dupa interviurile cu Dieter Nisipeanu si Costica Lupulescu

Iulian Ceausescu, duminica 19 septembrie 2010

Dupa bomba neparticiparii echipei noastre masculine la Olimpiada, am convenit ca sfarsitul de saptamana care a trecut,  sa ma intalnesc cu Dieter Nisipeanu si  Costica Lupulescu la Bucuresti. Doua piese grele ale echipei noastre olimpice,  au fost de acord sa refaca cronologia a tot ce s-a intamplat, pentru a putea clarifica pentru toata lumea,  si care au fost circumstantele in timp care au dus la neparticiparea Romaniei la Olimpiada de sah masculine de la Khanty-Mansiysk (Rusia). Interviul celor doi a fost luat impreuna, asa ca am adunat toate ce vor urma in acelasi articol. Daca la Dieter Nisipeanu, lucurile erau clare destul de repede, la Costica Lupulescu a fost epicentrul evenimentelor si cele mai multe de spus.

Dieter Nisipeanu si Costica Lupulescu aduc lumina in cazul neparticiparii echipei masculine la Olimpiada

Pe Costica Lupulescu il cunosteam de la Memorialul Ciocaltea 2009, pe Dieter nu il mai vazusem de multa vreme si nu ne cunosteam personal. Doua persoane care m-au cucerit prin simplitatea si modestia lor si mai ales prin stralucirea si bogatia lor interioara. Toti am ajuns cu metroul si toti am plecat la fel catre casa, dupa ce am petrecut toata dupa-amiaza impreuna pentru lamurirea aspectelor importante ale evenimentelor dintre federatia romana de sah si echipa olimpica masculina (fara Andrei Istratescu, a carei pozitie a fost neutra fata de tot ce s-a intamplat ). Bucuria de a-l cunoaste pe Dieter si de a sta de vorba si cu Costica, era una pusa in penumbra istoria sahului romanesc, prin neparticiparea la Olimpiada Masculina 2010. Nu mi-as fi inchipuit ca am sa ii cunosc pe cei doi intr-o astfel de situatie, dealtfel o misiune deloc usoara si ingrata pentru mine.M-am gandit candva ca voi realiza interviuri cu ei, dupa o evolutie buna la Olimpiada din Rusia sau la Cupa Mondiala de la sfarsitul anului, in nici un caz despre cazul acesta. Am increderea ca vor urma si  realizari importante unde vom putea sa depanam impreuna  multe lucruri frumoase care au ramas de facut pentru sahul romanesc pe viitor! Asa sa ne ajute Dumnezeu!

Totul a inceput la 30 Mai 2010 cand….

Onorariul lui Dieter Nisipeanu ar fi trebuit sa fie in prima instanta de 5000 EUR, cu o plata in avans de 70%, fapt pe care l-a adus la cunostinta  Ciprian Nanu in fata Consiliului Director, la sedinta din 30 mai.

In aceasta  sedinta CD , Dl.Presedinte Dumitriu motivand ca este un an de criza,  a propus si CD a aprobat urmatoarele prime de start:

Oferta oficiala a fost de 3000 EUR- Dieter Nisipeanu, oferta acceptata ulterior .

DN: Primul compromis pe care l-am facut,   am acceptat suma din oferta noua de 3000 de euro. Al doilea compromis,  a fost acceptarea obiectivului stabilit,  ocuparea locului 15,  stipulandu-se bonusuri si penalitati pentru indeplinirea sau nu a obiectivelor. Dar acceptarea aceasta a fost admisa in conditiile in care se plateau in avans 70% din avans.

In aceeasi sedinta,  Presedintele Dumitriu i-a comunicat lui Dieter,  care se afla pe speakerul telefonului lui Ciprian Nanu, care sunt primele de start pe care FRSah le poate oferi si conditiile de mai sus :

Se plateau in avans 70% din avans cu acceptarea obiectivului stabilit,  ocuparea locului 15, stipulandu-se bonusuri si penalitati pentru indeplinirea sau nu a obiectivelor.

Ciprian Nanu a transmis acest lucru catre FRSah la sfarsitul lunii iunie, urmand sa se semneze contractele ulterior.  Contracte  care trebuiau facute de catre federatia romana de sah,  in ale  carei atributii cadea . Ciprian Nanu nu avea dreptul sa faca contractele, el putand doar sa le duca la semnat catre jucatorii echipei nationale.

Urmeaza a fi contactat in 27 august,  cu oferta de avans 50%  si termen in 2 zile de raspuns, cu specificatia ca termenul de schimbare  a echipei este pe 30 august. Dieter a raspuns in termen – neacceptarea individuala a ofertei cu avans 50%. Principalele motive care au dus la neacceptarea lui Dieter: atitudinea in forta a federatiei si a presedintelui, impunerea de termene foarte scurte .

Costica Lupulescu este contactat in 29 august, cu acceasi oferta de avans de 50% si termen de mai putin de 24 de ore, pentru un raspuns.

In timpul  Superligii, si dupa desfasurarea ei, legatura cu cei 4 membri prezenti la echipele lor de club nu a fost luata  decat de catre Alin Campeanu, care l-a intrebat pe Dieter  care sunt sansele sa participe la Olimpiada.

Dupa cum a mentionat si Alin Campeanu in punctul sau de vedere, se credea ca se va intruni o sedinta CD, in timpul desfasurarii Superligii, pentru a se rezolva problemele jucatorilor. De mentionat ca la acel moment renuntase doar Dieter Nisipeanu, iar Costica Lupulescu conditionase avansul de 70%. Se pare ca in toata aceasta perioada de o luna si jumatate, NIMENI nu ii intrebase si nu cautase printr-un mod sa gaseasca o cale favorabila pentru ca echipa nationala masculina sa plece la Olimpiada de sah.

Costica Lupulescu: Nu am conditionat prezenta lui Dieter Nisipeanu de prezenta mea, ci doar conditiile mele promise de reprezentantul federatiei ( Avansul de 70% din bani).

In urma comunicatului oficial al FRSah,  a urmat pozitia comuna oficiala a celor 4 jucatori.

“Pentru mine a devenit clar ca federatia nu mai voia sa trimita echipa tinand cont ca nimeni n-ar mai fi jucat dupa un asemenea ultimatum. Cum a spus Alin Campeanu in scrisoarea lui deschisa, foarte posibil ca federatia sa nu mai fi avut nici macar 50% din bani in momentul acela” (C Lupulescu).

Cand s-a venit prima oara cu oferta de 50% avans, nici nu a venit vorba de contract!

Dupa Superliga, pe 14 septembrie, luni seara( cand Ciprian Nanu era demis deja, iar Dieter deja renuntase), l-a sunat pe Costica Lupulescu care a ramas pe pozitie cu avans 70% si fara penalizare. Datele problemei se schimbasera dupa refuzul lui Dieter, iar media elo ne situau echipa nationala undeva pe la locul 30, iar daca se realiza un rezultat normal, asta insemna 30% penalizari! Trebuiau revizuite din nou, iar acum se putea renunta la penalitati.
Daca presedintele Dumitriu a putut sa vorbeasca fara sa consulte CD, putea sa renunte si la penalitati, in cazul cand Dieter nu juca.

Echipa ocupa locul 30 ca numar de start dupa plecarea lui Dieter, iar de la locul 15 la 30 sunt  30% penalizari ( 15 x2% =30%). Echipa fara liderul ei, era demoralizata si nu avea nici o rezerva disponibila reala. Situatia in care Ciprian Nanu ar fi fost acceptat sa si joace, nu este inca sigura ca s-ar fi si realizat.

Un aspect foarte interesant de mentionat, dupa plecarea lui Dieter. Pe masa 1 juca Andrei Istratescu, iar pe masa 2 urca Costica Lupulescu. Cum sumele erau retribuite si negociate pe mese, Costica Lupulescu ar fi trebuit sa primeasca de pe masa 2, suma de 2100 de euro. Insa el nu a cerut suma aceasta, ce i s-ar cuvenit de pe masa 2, ci numai ce i s-a promis initial!

Dupa plecarea lui Dieter, alta fateta dupa care raman si mai putine dubii in aflarea intentiilor:

Banii ramasi de la Dieter ( Adica numai cei 50%)  ajung sa acopere pentru toata echipa, avansul de 70% .

Pozitia de forta adoptata fata de Costica Lupulescu duce inevitabil la intrebarea; “ Existau banii ?” ( adica cei 50%)

Costica Lupulescu a fost cel mai “aglomerat” in evenimente dintre toti componentii nationalei.

El a ramas pana la capat pe pozitie, si nu a acceptat termenii lor de 50%, ci atat cat i s-a propus initial, avansul de 70%.

A fost cautat la telefon, in seara de duminica 31 august, de catre Ciprian Nanu,  care i-a transmis propunerea din partea federatiei de 50%. Termenul in care trebuia sa dea raspunsul era de mai putin de 24 de ore!

Luni dimineata, Presedintele Dumitriu intr-o conversatie telefonica cu Costica Lupulescu, neaga ca s-ar fi promis avansul de 70%,  ci numai 50%. Iar seara in care Ciprian Nanu si-a dat demisia, au fost sunati mai multi jucatori pentru a confirma ei ca merg in locul celor care refuzasera. Jucatorii romani sunati au fost solidari si nu au acceptat sa mearga in locul celor care refuzasera din cauza pozitiei de amenintari si forta si nerespectarea avansului de 70% ofertat la inceput de catre echipa.

Marti dimineata, Dumitriu propune din nou 50%, Costica Lupulescu refuza , acceptand numai 70%, cat i-a fost promis de la inceput de reprezentantul federatiei.

Marti , Dumitriu se dezice de activitatea lui Ciprian Nanu!

Marti dupa amiaza, Costica Ionescu il suna pe Costica Lupulescu, cu amenintari de suspendare si imputari de bilete avion.

Experientele anterioare ale lui Dieter cu federatia in legatura cu avansul si cu plata restului dupa, au avut intarzieri INTOTDEAUNA.

Probleme cu banii de la federatie:

Costica Lupulescu : La Cupa Mondiala de la Khanty-Mansiysk (Rusia) – intarzieri de sase luni!   La Olimpiada 2008 de la Dresda (un singur bilet avion din 500 euro) si Campionatele europene individuale 2010 (intarzieri de 2 luni), unde participa in calitate de campion national. La Olimpiada Dresda 2008, Costica a primit ca onorariu 500 euro numerar ( care s-au cheltuit pe mancare suplimentara in oras, pentru ca acolo nu era prea grozava.), iar din 500 de euro care trebuiau sa vina din deconturi,  i-a fost decontat un singur zbor spre Germania.

De asemenea lui Mircea Parligras si lui Levente Vajda, care aveau un deal similar, nu li s-a decontat nimic! ( Presedinte al FRSah era Ionut Dobronauteanu)

Dieter Nisipeanu: La Cupa Mondiala de la Khanty-Mansiysk (Rusia) si la Olimpiada de la Torino(Italia), intarzieri cu banii.

ALTE POSTARI RELEVANTE

13 Comentarii

 • ovidiu_3003

  Karateka nu se sfieste sa minta e un politician desavarsit.Normal ca a promis 70 la suta si dupa un timp a intors o cum ca el nu a spus decat 50 la suta.Nu am crezut nicio clipa ca ar fi existat banii de onorarii.De abia au ajuns pentru biletele de avion.La inceputul anului au fost… da ordinatorul de fonduri i a facut praf numai el stie cum .
  Acest mincinos nu si va da demisia !E imposibil sa inteleaga cat rau a facut comunitatii sahiste.E clar pentru mine ca ar fi trimis echipa fara niciun ban daca reusea sa i convinga.Nu s a priceput nici la asta !
  Prea multi secatuiesc visteria si asa saraca a F.R.S. !

  septembrie 24, 2010 - 7:24 pm Raspunde
 • vasluianu

  karateka sa ne lasi si sa te duci la baile cu namol nene!!!!!!!
  stii la ce sunt bune? iti zic eu !!!!!! la nimic dar te obisnuiesti cu pamantu nene!!!! #mat

  septembrie 24, 2010 - 7:48 pm Raspunde
 • Marian Tudorache

  Cu tot riscul si neplacerile pe care le-a suferit imaginea sahului romanesc, admir cu adevarat pozitia celor doi. Trebuie sa se termine odata cu minciuna! Cu incompetenta si grandomania. Lasati-ne mai frate! Saraci si corecti. Atata vreme cat nu puneti pe site-ul FR Sah tot, la vedere, exista indoiala. Erau inutile toate justificarile si pretentiile jucatorilor, daca era totul la vedere si daca situatia era asa cum spun federalii. Nu exista scuza pentru FR Sah. Nu va mai saturati! Interesele v-au orbit! Nu sunteti voi zeii sahului romanesc! Pionii nu va mai suporta! Iar piesele grele au vorbit!

  septembrie 24, 2010 - 8:00 pm Raspunde
 • Marian Tudorache

  Ultima fraza e cu dedicatie catre FR Sah, care are impresia ca ne muta dupa bunul plac si pe noi si pe sahistii de top. Ne-am saturat sa facem parte dintr-o armata care pierde in continuu. Vrem o minte mai competenta si corecta in relatiile cu armata sa.

  septembrie 24, 2010 - 8:04 pm Raspunde
 • ovidiu_3003

  Bravo Vaslui ! Am ras cu pofta …imi place gaselnita ta ! Macar cu atata sa ne alegem si noi …sa facem haz de necaz daca tot nu ne a trimis echipa la Olimpiada !

  septembrie 24, 2010 - 8:08 pm Raspunde
 • Muratura Sahului

  +1 pentru postul lui Vasluianu =)) #mat

  septembrie 24, 2010 - 9:23 pm Raspunde
 • Niki

  Ar fi bine sa fie facute cunoscute numele jucatorilor care au fost ofertati si refuzat participarea in echipa olimpica. Ma refer la cei care ar fi trebuit sa-i inlocuiasca pe Dieter si Costica. Sa-i putem felicita, pentru solidaritate si etica.

  septembrie 24, 2010 - 10:08 pm Raspunde
 • nicu valahu

  Niki, din surse sigure( parca asa e exprimarea 🙂 ), primii 20 de jucatori ai tarii au refuzat sa ia parte la aceasta mascarada.
  Ei, dar deabea de aici incepe partea frumoasa. Crezi ca s-ar fi putut lua in calcul, o participare a copiilor, ma rog, a juniorior? Ar fi fost tare chestia, nu-i asa?

  septembrie 24, 2010 - 11:18 pm Raspunde
 • rdan

  daca ma convocau pe mine…as fi acceptat imediat 🙂

  si nici nu aveam pretentii financiare…

  septembrie 25, 2010 - 8:02 am Raspunde
 • Niki

  Nicu Valahu, cred ca solutia responsabila era sa participe Dl Dumitriu si cativa politicieni pasionati de sah. Sigur se facea rost de bani. Ca doar creierele mici si fundurile mari cu cheltuiala se tin.
  Domnule presedinte FRSah, cunoasteti utilitatea foii albe de hartie? Cu acelasi pix cu care trebuia sa semnati contractele olimpicilor, puteti sa va acordati dreptul la demisie, pentru a da o minima sansa sahului romanesc.

  septembrie 25, 2010 - 10:00 am Raspunde
 • XYZ

  As vrea sa stiu citi bani cistiga acum jucatorii echipei nationale stind acasa si urmarind Olimpiada pe Internet.

  septembrie 26, 2010 - 3:03 am Raspunde
 • Adrian

  @XYZ nu asa se pune problema.
  E o chestiune de principii, iar eu le inteleg punctul de vedere.
  Nu pot intelege insa modul in care au purtat negocierile cei din conducerea federatiei.
  Asa ca eu astept ca cei din conducerea federatiei sa isi recunoasca greseala si sa ia masuri concrete de redresare a situatiei, iar daca nu pot face asta sa isi prezinte demisia.

  septembrie 26, 2010 - 5:25 pm Raspunde
 • covaci

  Daca s-ar mai fi dorit ca echipa masculina sa participe la aceasta Olimpiada, presedintele FR Sah,Dumitriu, s-ar fi prezentat de maxima urgenta la Herculane,chiar si in kimono,cu flori si cu orice credea dumnealui, incercand sa redreseze situatia componentilor echipei.Daca nu a facut-o este deja de neinteles pentru toata lumea ?!
  Cu toate acestea cel mai mult de pierdut vor avea doar componentii lotului masculin,din urmatoarele motive:
  1)Dumitriu va ramane presedintele FR Sah inca trei ani !
  2)FR Sah nu este vinovata ca componentii lotului masculin n-au vrut sa accepte propunerea FR Sah,avansul de 50 % din bani !
  3)Nanu Ciprian nu va mai fi numit capitan de echipa la urmatoarea Olimpiada Masculina !
  4)Componentii lotului masculin al Romaniei s-au timtit profund jigniti la aceasta Olimpiada,cum sa castige GM Jobava din Georgia,GM Leko P si GM Polgar J.din Ungaria,GM V.Kramnik din Rusia,GM V. Topalov Bulgaria (locul 43 dupa cinci runde !!!),GM V. Ivanchuk si GM Ponomariov,Ukraina ,etc ,atatia verzisori si noi nu ?!
  Pacat.
  Hai PA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  septembrie 27, 2010 - 2:20 am Raspunde

Lasa un Comentariu

Adresa dvs de email nu va fi publicata.