Eficienta maxima la ieseni la Campionatele Europene scolare

Iasul a participat cu cinci echipe la Europenele Scolare si a venit acasa cu 8 medalii

sah-Cotnari-Poli-

Echipa de sufletisti care practic au creat o noua miscare sahista la Iasi

Ajuns la editia a IV-a, Campionatul European Scolar la sah care s-a desfasurat saptamina trecuta la Varna (Bulgaria), a adus rezultate dintre cele mai bune pentru sportivii de la Cotnari-Politehnica care au reprezentat Scoala B.P. Hasdeu. Prezent cu o delegatie numeroasa condusa de antrenorii Vasile Manole, Vlad Ungureanu si Vladimir Danilov, Iasul a reusit sa cistige cinci medalii la sah practic desi concurenta a fost acerba.

Aur au reusit grupele romanesti de 8 ani si 10 ani, care i-au avut in componenta pe Damian Atodiresei, Alexandru Calin, Marius Mereuta si Vlad Stoica respectiv pe Matei Acsinte, Andrei Tiron, Emanuel Olinici si Adrian Chiruta.

iasi-Cupa-Romaniei2

Asa sunt educati sahistii care joaca, se antreneaza sau participa la competitii pentru prestigiul sahist al Iasului. Sunt invatati si motivati,  sa fie din ce in ce mai buni si sa castige tot timpul trofee oriunde participa in lume.

Alte trei medalii de bronz au venit la grupele de 12 ani (Calin Gheorghiu, Florin Condurat, Lucian Tiron, Codin Pacuraru si George Scripcaru), 14 ani (Stefan Marinescu, Georgiana Morea, Ioana Gelip, Matei Lupascu si Iris Pasniceanu) si 16 ani (Vlad Stegariu, Daria Visanescu, Calin Galateanu, Roxana Anton si Andreea Iacoban). Nici in concursul de sah rapid iesenii n-au fost mai prejos astfel ca alte trei medalii de bronz au fost obtinute de Damian Atodiresei (8 ani), Calin Gheorghiu (12 ani) si Vlad Stegariu (16 ani).

“Echipele noastre au fost extrem de apreciate. Presedintele ISCU (International School Chess Union), Alexander Kostiev, ne-a propus organizarea Campionatului Mondial Scolar pe echipe in 2011, eveniment care ar fi unic in Romania si care confirma activitatea extraordinara a sahului iesean. Kostiev chiar si-a manifestat dorinta de a vizita tara nostra, orasul nostru si scoala BP Hasdeu, singura scoala din Romania cu ore de predare sah.”, a spus antrenorul Vlad Ungureanu, care a tinut sa multumeasca celor care au fost alaturi la obtinerea acestor succese: parintilor, SC Cotnari SA, Primaria Iasi prin Fundatia Sportului Iesean, DSJ Iasi si CS Politehnica.

(Sursa ziaruldeiasi.ro)

ALTE POSTARI RELEVANTE

4 Comentarii

 • hhamil

  iesenii au venit cu 9 medalii

  iunie 22, 2009 - 8:19 pm Raspunde
 • ceausescuiulian

  Hhamil: era un articol preluat dupa ziaruldeiasi.ro care da stirea aceasta. Am postat-o intr-o pauza inainte sa intru la o emisiune tv invitat, si nu am reusit sa il citesc foarte bine. Eu am cautat pe site si am facut calculul destul de simplu: 5 medalii la sah practic( 2 aur+3 bronz) si cu 3 medalii de bronz la sah rapid= 8 medalii. Nu stiu daca a mai fost acordata o alta medalie, asta poate la egalitatea de pe locul 3-4 de la echipe 16 ani. Oricum am rectificat cifra de aici. Multumim pentru atentia ta!

  iunie 22, 2009 - 11:42 pm Raspunde
 • Natalia

  Felicitari celor din Iasi.Scoala BP Hasdeu nu e singura scoala din Romania cu ore de predare sah.La Scoala “David Prodan” din Cluj se preda sahul la clasele primare de cativa ani.

  iunie 23, 2009 - 8:09 am Raspunde
 • King

  Felicitari tuturor. Nu inteleg de ce Mirauta Stefano Marius, component al echipei de 8 ani, singurul din concursul la 8 ani care a facut 4 din 4 este trecut peste tot cu numele Mereuta Marius.

  iunie 25, 2009 - 1:58 pm Raspunde

Lasa un Comentariu

Adresa dvs de email nu va fi publicata.