Stiri din sah – 24 din 24 ore – Luni 08 iunie

UPDATE 23.00
prima editie aturneului Orissa International Open este programata sa se desfasoare in perioada 7-14 Iulie 2009, in complexul Hotelului Swosti Plaza in Bhubaneswar (India).  Vor fi peste 500 d participanti dintre care 30 Mari Maestri si 50 Maestrii Internaionali.

Mai jos aveti lista jucatorilor de top.

Sergei Tiviakov (Olanda), Igor Kurnosov, Alexander Fomiynh, Roman Ovechkin, Sergey Vokarev, Andrey Rychagov, Evgeny Vorobev ( Rusia), Amon Simutowe (Zambia), Anuar Ismagambetov, Serikbay Temirbayev, Rustam Khusnutdinov (Kazakhstan), Yuri Kuzubov, Gennady Timoschenko, Yuri Drozovski, Natalia Zdebskaja, Yuslov Zinchenko, Alexander Zubarev (Ucraina), Ziaur Rahman, Reefat bin Satter, Niaz Murshed (Bangladesh), Dibyendu Barua, Neelotpal Das, Abhijeet Gupta, Tejas Bakre, Abhijeet Kunte, Deepan Chakravarthy, S.Arun Prasad, P.Magesh Chandran (India).

UPDATE 16.40

8. Turneul Zonal de calificare la Cupa Mondiala din Americii de Sud se joaca in Paraguay

Turneul Zonal al Americii de Sud se desfasoara in perioada 10 – 18 iunie in Paraguay. Jucatorul cel mai bine clasat este campionul argentinian GM Diego Flores (2579),  ce va avea adversari puternici de infruntat. Printre acestia se afla si  GM Axel Bachmann (2555), GM Rubén Felgaer (2561), GM Pablo Lafuente (2524), GM Damián Lemos (2511), si GM Andrés Rodríguez (2524).

UPDATE 16.30

7. Turneul Zonal al Oceaniei incepe in cateva zile

In perioada 20-26 iunie se va desfasura in Australia Turneul Zonal al Oceaniei, parte a calificarilor pentru Cupa Mondiala. La start se vor aflanume importante ale sahului din zona, precum GM Ian Rogers, GM David Smerdon, si Zong Yuan. Din pacate de la acest turneu vor lipsi 2 nume grele ale sahului, GM Murray Chandler (Noua Zeelanda) si GM Darryl Johansen (Australia).

UPDATE 16.20

6. Sase jucatoare pentru titlul de campioana nationala in Franta

Campionatul National Feminin al Frantei se va desfasura in perioada 10-22 august 2009. Se vor intalni 6 jucatore intr-un turneu de tipul fiecare cu fiacere. Este o modifcare majora fata de editia de anul trecut, cand au fost 12 jucatoare inscrise in turneul final. Iata si lista participantelor: IM Almira Skripchenko 2449, IM Sophie Millet 2379, WGM Maria Leconte 2334, IM Silvia Collas 2316, WFM Nino Maisuradze 2261,  WFM Pauline Guichard 2257

12. Li Shilong g CHN 2557 0 0 ½ 0 0 0 1 1 ½ 0 ½ * 2458

Shen Yang castiga campionatul national individual feminin al Chinei(IC)

Naiditsch – Efimenko 1-0
Bologan – Shirov ½-½ (dupa 4 infrangeri consecutive , Shirov are nevoie de un respiro printr-o remiza rapida!)

3. Carlsen castiga turneul de la Leon de sah activ dupa armaghedon

Magnus Carlsen castiga turneul de la Leon dupa un meci de neuitat si plin de dramatism cu Ivanchuk. Meciul s-a incheiat dupa jucarea a prelungirilor de 2 partide de blitz de 5 minute +3secunde, dupa terminarea celor 4 partide de sah rapid cu timpul de 20 minute +10 secunde. Dupa cea a castigat partida 3, Ivanchuk s-a vazut egalat in partida 4 si apoi echilibrul a persistat si dupa cele doua partide de blitz. A ramas solutia mortii subite ( armaghedonului), pentru a desemna castigatorul. Carlsen a avut albele si 6 minute si Ivanchuk a avut negrele si un minut mai putin. Norvegianul a avut nervii mai tari si a reusit sa castige ultima partida, pentru a deveni castigatorul turneului de sah rapid Leon 2009.

2.Meciul Anand – Leko 5-3

Ultimele doua meciuri dintre Anand si Leko s-au terminat remiza. Anand a castigat meciul confortabil cu                   5-3 (6 remize si 2 victorii). Anand isi pastreaza renumele de cel mai bun jucator din lume la sah rapid, intr-un meci in care nu s-a simtit ca a fortat prea mult, decat pentru a se desprinde.