Colosseum Giurgiu la Cupa Romaniei 2010- alta data o sa o facem si mai lata!

Cupa Romaniei a adunat la start anul acesta un numar mai mic de echipe decat in alti ani. Nu cred ca este vorba de lipsa de interes din partea cluburilor, dar din motive binecunoscute competitiile pe echipe sunt cam in declin la noi.  Organizarea unei Cupe a Romaniei este o idee buna in sine, dar cumva ea nu a trezit interesul tuturor cluburilor. Prea putine cluburi au venit, de fapt. Daca am socoti dupa numarul de echipe inscrise ar iesi o cifra oarecum ok, dar sa nu uitam ca multe cluburi au venit cu mai multe echipe. In plus, absenta unor centre puternice ale sahului de pe la noi (Timisoara, Satu Mare, Brasov, ca sa numin doar cateva) face ca aceasta Cupa sa-si piarda din relevanta.

Dar sa revenim la oile noastre. Adica la evolutia echipelor noastre. Din start trebuie spus ca nu au putu veni la aceasta competitie mai multi jucatori ai nostrii pe care ne bazam, si cu ajutorul carora rezultatele puteau fi mai bune.

Prima echipa a aparut intr-o formula semnificativ mai solida decat cea de anul trecut. Jucatorii nou aparuti au dat greutate echipei, toti jucatorii avand peste 90kg. Toti jucatorii si-au tinut mesele, punctajele individuale ale jucatorilor fiind omogene, intre 0 si +2. Era loc si de mai bine, dar Cristi Petrescu si Cosmin Vlajoaga joaca de obicei mai putin bine la timp rapid, iar Stanca si Ceausescu au fost cam obositi.

Echipa I, de la dreapta la stanga: Adrian Stanca, Cristi Petrescu, Iulian Ceausescu, Cosmin Vlajoaga

Desi mi-a spus ca prefera sahul la timp lung, Cristi Petrescu, “Indianu” a realizat si de data aceasta cateva partide de atac. Este o placere sa joci langa el, apar mereu pe tabla pozitii interesante. Partida care urmeaza este, probabil, cea mai frumoasa realizare a unuia dintre jucatorii nostrii la Cupa Romaniei.

Oooooooooo, Indianu!

Indianu, in timpul partidei de mai jos; in plan secundar, Adrian Stanca incearca in zadar sa-si reaminteasca teoria

Petrescu,Cristian (2088) – Zaim,Marian (2195) [B96]

Cupa Romaniei, Snagov 2010, 08.05.2010

[AS]

1.e4 c5 2.Nf3 d6 3.d4 cxd4 4.Nxd4 Nf6 5.Nc3 a6 6.Bg5 e6 7.f4 Qc7 8.Qf3 Nbd7 9.0–0–0 b5 10.Bxf6 Nxf6 11.e5 Bb7 12.Qg3 dxe5 13.fxe5 Nd7 In aceasta pozitie din Siciliana Najdorf am gasit doar 3 partide jucate, si in toate cele 3 partide Albul a pierdut, dupa mutari ca 14.Re1 sau chiar 14.Nf5!?. Indianu’ alege o optiune diferita, dar pe stilul lui. 14.Bxb5!!


N-a stat prea mult pe ganduri Indianu la aceasta mutare. Imi inchipui ca singura problema pe care a avut-o a fost sa aleaga figura cu care sa se sacrifice pe b5. O problema placuta pentru un jucator de atac ca Indianu! 14…axb5 15.Ndxb5 Qc6 [15…Qxe5?? 16.Nc7+ Ke7 sau 16…Ke8) 17.Rxd7+! +-] 16.Rhf1!


Toate ‘tunurile’ sunt puse pe pozitia Negrului. Programele de sah da avantaj pentru Negru aici, dar, in special la timp scurt, Negrul are probleme mari in acest tip de pozitie. 16…g6? Ideea Negrului este de a-si pune regele la adapost pe flancul regelui, dar planul este prea lent. [16…Rxa2 17.Nxa2 Qxb5 18.Nc3 Qxe5 19.Rxf7 Qxg3 20.hxg3 Nc5 21.Rc7 si Albul continua sa aiba sanse bune, patruns cu un turn pe linia a 7-a si cu doi pioni liberi.] 17.Qf4 f5? [17…Nxe5! era o mutare mai greu de vazut, care l-ar fi pastrat pe Negru in joc, spre exemplu 18.Qxe5 Bh6+ 19.Kb1 0–0] 18.exf6 Kf7 19.Nd4 Qc8? [Trebuia 19…Qc4 pentru a impiedica urmatoarea mutare a Albului.] 20.Nxe6!


Al doilea sacrificiu de figura. Oooooo, Indianu! 20…h6 [20…Kxe6 21.Qg4+ Kf7 22.Rxd7+ si singura problema care se pune este numarul de mutari in care este mat Negrul.] 21.Nxf8?! [21.Nd8+! castiga mai rapid.] 21…Nxf8 22.Rfe1 Ne6 23.Qd6 [Mergea continuata sarabanda de sacrificii: 23.Rxe6! Qxe6 24.Qc7+ Kxf6 25.Rd6 +-] 23…Re8 24.Qd7+ Kxf6 25.Rf1+ Kg5 26.Qd2+


+- si dupa inca cateva sahuri, Negrul a cedat.[26.Rd5+! ducea la mat] 1–0

AICI PUTETI VEDEA PARTIDA!

Adrian Stanca a suferit singura sa infrangere in turneu, in urma unei intamplari ciudate. El ‘a uitat continuarea’ intr-o subvarianta a unui gambit obscur, al carui nume nici el nu-l cunoaste.

Ciornei,Dragos (2195) – Stanca,Adrian (2260) [B06]

Cupa Romaniei, Snagov 2010, 08.05.2010

[AS]

1.e4 g6 2.d4 Nf6 3.e5 Nh5 4.Be2 d6 5.Bxh5 Din curiozitate, dau poate ca din alte considerente, Albul accepta sacrificiul de pion, pentru care Negrul are compensatie, sub forma unui joc activ de figuri, inclusiv palsarea unui turn pe coloana deschisa g. 5…gxh5 6.Qxh5 dxe5 7.dxe5 Din cate stiam, teoria considera 7.Qxe5 ca fiind mai buna, iar variantele ce incepeau cu aceasta mutare le stiam mai bine. Despre 7.dxe5 stiam ca ar duce la avantaj pentru Negru. 7…Qd5


8.Nf3 Brusc mi-am dat seama ca am uitat teoria. Nu stiu de ce, dar aveam impresia ca, teoria se continua aici cu o varianta fortata ce duce la avantaj pentru Negru. Am incercat in zadar timp de cateva minute sa imi ‘amintesc’, dar se pare ca nu aveam cum sa imi amintesc ceva ce nu stiusem niciodata. Am ales o mutare normala, principiala, care nu putea sa fie rea, dupa parerea mea. 8…Rg8 [Am luat in considerare varianta 8…Qe4+ 9.Be3 Qxc2 dar am apreciat ca Albul obtine joc bun dupa ce face rocada mica: (9…Bg4?? 10.Qxf7+ +-) 10.Nbd2 Qxb2 11.0–0 si pentru pionul sacrificat, Albul urmeaza sa aiba o initiativa puternica.] 9.Nc3 Am regretat pe loc faptul ca nu am dat sah pe e4 la mutarea precedenta. 9…Qc4 10.Qxh7 Rxg2 11.Qe4 Qc6 Daca dama ar fi fost deja pe c6, as fi obtinut un tempo important. 12.Qxc6+ bxc6


Ramas cu regrete legate de pozitia din deschidere, Negrul a pierdut pana la urma acest final… 1–0

Ajuns, acasa, dupa turneu, Adrian Stanca a recitit articolasul teoretic de 4 pagini, iar dupa mutarea 7…Qd5, el a citit urmatoarea remarca laconica: “Dupa aceasta mutarea Negrul nu are probleme”. Atat. Asadar, Adrian Stanca nu a uitat nimic, iar daca a avut probleme aceasta se datoreaza faptului ca s-a pregatit superficial, nu a incercat sa vada cum ar trebui sa continue partida.

Revenim la Indianu, pe tabla caruia se petreceau mereu, dupa cum am spus, lucruri interesante:

Petrescu,Cristian (2088) – Dananau,Cristian (1932) [B12]

Cupa Romaniei, Snagov 2010, 08.05.2010

1.e4 c6 2.d4 d5 3.e5 Bf5 4.h4 h6 5.g4 Bg6 6.f4 Be4 7.Rh3!? Dupa 6 mutari consecutive de pioni, Indianu a efectuata o mutare din turn! El vrea sa aiba turnul aparat in cazul in care vor aparea schimburi pe coloana h.

7… e6 8.Nc3 Be7 9.Nxe4 dxe4 10.g5 hxg5 11.hxg5 Rxh3 12.Nxh3 Albul are avantaj mare de spatiu, pionul din e4 sta sa pice, iar calul din g8 nu are campuri utile.

… 1–0

Revigorat dupa vreo doua bai in piscina, Adrian Stanca a aparut la partide cu chef de joc. Dar iata ce s-a intamplat atunci cand Adrian Stanca a incercat sa atace:

Stanca,Adrian (2260) – Lupu,Gheorghe (1962) [B23]

Cupa Romaniei 2010, 10.05.2010

[AS]

1.e4 c5 2.Nc3 Nc6 3.g4!? Vreo 3 cititori isi vor reaminti cu siguranta articolul teoretic pe care l-am scris desprea aceasta deschidere acum un an si ceva, 3…g6 4.Bg2 Bg7 5.d3 d6 6.h4?! Cam prea optimist. Este timp suficient pentru Alb ca sa inceapa un atac de genul acesta, de ce sa nu-si incheie mai intai dezvoltarea? 6…Nd4 [6…Nf6 7.g5 Nh5 8.Bf3?! Nd4! 9.Bxh5 gxh5 10.f3 0–0 11.Nce2 f5! 12.gxf6 Rxf6 13.Nxd4 cxd4 14.Bg5 Rf7 15.Qd2 Qb6 -/+ … 1–0 (!), Adrian Stanca-FM Breahna Radu, Cupa Romaniei 2010] 7.h5?!


O mutare care ar merita probabil direct semnul intrebarii. Daca nu fac aceasta este deoarece vazusem intentia Negrului, dar am considerat ca Albul are compensatie pentru calitatea sacrificata. 7…Bxg4 8.Qxg4 Nxc2+ 9.Kd1 Nxa1 10.e5!? dxe5 11.Qa4+ Kf8 12.Rh3


Adrian Stanca, pregatindu-se sa mute in timpul partidei cu pricina

O pozitie nebuna, de tip ‘zanga party’. Aici Negrul avea puternica 12…Qd4, dar a ales altceva, si dupa o partida plina de aventuri pe care nu mi-a amintesc, Albul a castigat… 1–0

A doua echipa a noastra ne-a dat multe batai de cap noua, celor de la prima. Ei s-au aflat mult timp in fata noastra in clasament, si le-a lipsit foarte putin sa iasa in fata noastra!

Aflat initial in prima echipa, Daniel Bujor a fost trimis pana la urma la echipa a II-a, pentru ‘ a da greutate echipei”. Rezultatul sau pe masa I, 3,5/9, nu este un dezastru avand in vedere valoarea adversarilor intalniti, si putea fi mai bun daca nu apareau cateva ratari.

Prezenta lui Daniel Bujor pe prima masa a dat greutate echipei secunde

Vlad Sulita a fost singurul dintre jucatorii echipei a II-a care a jucat sub posibilitatile sale, 1 din 5. Il iubim in continuare pe Vlad, in ciuda rezultatului sau.

Vlad Sulita alaturi de Daniel Bujor, oile negre de la echipa a II-a

Jucand 4 partide pe masa 2 si 3 partide pe masa 3, Laurentiu Stefan, a jucat considerabil mai bine decat anul trecut, jucand mai putin riscant reusind un numar aproape dublu de puncte fata de anul trecut, 5,5/9. Multe din punctele obtinute de catre el au avut caracter decisiv.

Tine-o tot asa, Laur!

Debutant in sah si la Colosseum Giurgiu, Adrian Groza nu a putut sa fie prezent decat pentru trei partide, dintre care a castigat una. Il mai asteptam alaturi de noi.

Groza Adrian

Aflat la debut, Alin Dindareanu a avut evolutii de apreciat, si a facut poze pe toata durata competitiei, alaturi de Nicu Jeltopop. Putini se pot lauda cu un debut atat de bun, 4/6. Bravo Dixie!

Dixi ne-a demonstrat ca nu degeaba studiaza jucatori clasici

In urma rezultatului de la Cupa Romaniei, multi se vor intreba de ce Nicu Jeltopop nu a jucat la prima echipa! Rezultatul lui Nicu este o surpriza placuta si pentru noi, 4,5 din 5! Sa mai adaugam ca singura sa remiza s-a consemnat intr-un meci castigat la limita. Sa se fi apucat Nicu sa studieze sah pe ascuns? Nu prea ne dam seama cand ar avea timp si pentru asta, dar de o vreme Nicu lucreaza de zor la un material ambitios, un serial de mai multe episoade a carui prim episod a aparut deja pe blog.

Nicu, cu sapca, alaturi de coechipierii sai

Cateva cuvinte si despre evolutia fetelor noastre. Ne-am dorit in primul rand sa putem participa cu o echipa de fete, lucru pe care l-am realizat. Fetele noastre au luptat mult, dar era foarte greu sa obtina alt rezultat in afara de evitarea ultimului loc. IM Cristina Iosif a pierdut majoritatea partidelor aproape in exclusivitate prin depasirea timpului de gandire, uitand mereu de ceas in pozitii bune si foarte bune. Anca Marinescu a fost singura noastra jucatoare care a tinut steagul sus, cu un rezultat final de 50%. Andrada Cioteanu a avut si ea probleme cu timpul de gandire.

Fetele noastre la startul competitiei, de la stanga la dreapta: Andrada Cioteanu, Anca Marinescu, Cristina Iosif

Ca o concluzie, echipele noastre au continuat linia ascendenta a clasarilor superioare, a iesit mai bine decat anul trecut, si, speram noi, mai rau, mult mai rau, decat anul viitor. Ne indreptam cu pasi mici catre obiective mari!

Editia de la anul va aduce, din cate am inteles, o schimbare a locatiei de disputare a competitiei, si speram ca vor mai aparea si alte schimbari in bine…

 • 8
 • 1101
 • 8

ALTE POSTARI RELEVANTE

8 Comentarii

 • CID

  Nu va mai laudati atata,este evident ca jucatorul din dreapta lui Iulian,din prima poza, are sub 90 kg!Pe cantaritelea !!!

  mai 13, 2010 - 9:59 am Raspunde
 • adrianstanca2009

  Cosmin Vlajoaga a declarat sub semnatura ca are 96 kg 🙂

  mai 13, 2010 - 10:15 am Raspunde
 • dixi82

  Da, cu rucsac cu tot :))

  In alta ordine de idei, felicitari pentru Nicu, a facut remiza cand scorul deja era 1-1, Laurentiu era castigat, o mica problema de tehnica doar. Nicu a fost un adevarat gentleman si decat sa ramana cu 2 pioni contra 0 a schimbat un pion si a ramas cu pion pe h cu regele advers in pozitie buna.
  Adversarul lui, care n-avea mai mult de 10 ani, s-a bucurat foarte tare de remiza 🙂

  In ceea ce priveste pozitia lui Dixi… aveam un pion slab e6, dar ma aparam… dupa 2 mutari am jucat Cf6-h5, mutare care a slabit h7, unde a venit o Dama alba cu tempo sprijinita de nebunul de la b2 (ulterior), cu pierderi de material sau mat. Cg4 era mai bun zice Fritz desi nu imi dau seama inca exact de ce 🙂

  mai 13, 2010 - 10:35 am Raspunde
 • Cosmin Harkonnen

  CID : ce bine ar fi daca ar gandi si prietena mea la fel ca tine, legat de partea cu 90 kg 🙂

  mai 13, 2010 - 12:16 pm Raspunde
 • Remizatorul

  Prea tare articolul sa nu ma pot abtine, eu cand vad poze mor, nenea Adrian stie de la Benidorm 2008, ce vremuri…eu am postat doar ca sa felicit pe toata lumea, mai ales pe autor, caruia ii doresc o cat mai inalta stare de spirit pentru a ne delecta cu asemenea articole…acum inteleg de ce anume chessbase-ul mi-a refuzat an de an oferta de le traduce pagina in limba romana si invers, adica sa postam in engleza articolele de la noi din tara, sa afle lumea ca in romania exista SAH…pai noi detin o calitate mult superioara fata de ce este in germania, cu durere de inima o spun, iar in spania este sub orice critica, ma chinui de 3 sa ii fac sa miste ceva si nu am obtinut nici un rezultat, asta fiind motivul principal de mi-am facut pagina…singura diferenta care este intre romania si celelalte tari este BANUL ! Inca o data felicitari si tine-o tot asa! Sa vada si ceilalti ca nu suntem doar fotbalisti si politicieni de doi bani (huuuuuuuuuuuuuuuu, jos basescu !!!!!) M-am facut iar inteles in stil irefutabil…

  mai 13, 2010 - 3:05 pm Raspunde
 • vasim

  Felicitari pt articol!
  As vrea scrii asemenea articole si despre evenimente de nivel inalt, la care participa sahistii buni de la noi!
  Ma refer in aceeasi nota de umor…

  mai 18, 2010 - 10:19 am Raspunde
 • vasim

  Felicitari pt articol!
  As vrea sa scrii asemenea articole si despre evenimentele de nivel inalt, la care participa sahistii buni de la noi!
  Ma refer in aceeasi nota de umor…

  mai 18, 2010 - 10:20 am Raspunde

Lasa un Comentariu

Adresa dvs de email nu va fi publicata.