“Sahul are nevoie de sprijin guvernamental pentru a fi popular” – interviu cu Faik Gasanov

Faik Gasanov, este unul din reprezentantii jucatorilor de sah din generatia in varsta, vicepresedinte al Federatiei Azere de Sah, arbitru international. A fost adjunctul sef al arbitrilor  de la editia cu nr 4 a turneului Grand Prix ce a avut loc la Nalchik.

gasanov05

Faik Gasanov


Ne puteti spune de cat timp arbitrati in turneele de sah? Poate ne puteti spune care a fost cel mai memorabil turneu?

Arbitrez de 45 de ani deja. Primul meu turneu international la care am arbitrat a avut loc in Baku in 1964. Am arbitrat concursuri sportive intre tarile Uniunii Sovietice. Sunt arbitru international de aprope 30 ani, din 1980. Obisnuiesc sa arbitrez Campionate Europene si Mondiale, Olimpade, Campionate Mondiale pe echipe. Arbitrez la Linares de 20 ani. Am fost de asemenea arbitru sef la primul turneu de Grand Prix de la Baku.

Care este diferenta dintre competita FIDE Grand Prix si un turneu obisnuit in sistem fiecare cu fiecare?

Faik Gasanov: Diferenta este ca aici este o selectie oficiala pentru Campionatul Mondial. Super turneele au un specific aparte. Concurentii joaca pentru premii mari pentru rating si prestigiu. O multime de aspecte se pot identifica. Este diferit fata de Campionatul Mondial si la Cupa Mondiala. Fiecare jucator se lupta cu propria forta. Nu este primul turneu. Am fost arbitru sef in prima perioada a seriei de Grand Prix in Baku. Remizele scurte sunt interzise aici. Si de fept nimeni nu vrea sa termine o partida in liniste. De exemplu acest turneu nu poate fi comparat cu Cupa Mondiala. Are un alt sistem. Participantii se lupta unu cu celalat. Se pregatesc pentru fiecare meci in parte, ei stiu in ce ordine vor juca cu celalalt. Mai stiu cu cine vor juca daca vor trece in faza urmatoare. Sunt antrenamente pentru a juca cu 13 participanti. Este obligatoriu asta.

gasanov06Faik Gasanov si Juan Vargas, arbitrii la Morelia/Linares Super-GM

Dorim sa punctam un pic si sahul din Azerbaijan. Care este secretul ultimilor succese ale jucatorilor din Azerbaijan?

Faik Gasanov: In primul rand, secretul se afla in jucatori. O multime de jucatori tineri talentati au aparut deodata. Am sa va spun 5 dintre ei: Teimur Radjabov, Shakhriyar Mamedyarov, Vugar Gashimov, Rauf Mamedov si Gadir Guseinov. Exista in fiecare tara o perioada in care aceste talente apar in aceasi perioada.  Aceesi situatie a fost si la Lvov, cand un grup de jucatori precum Belyavsky, Mihalchishin, Romanishin au aparut in aceasi perioada. Cand apre un jucator sau 2 mai puternici, ceilalti incerca sa ii ajunga din urma si exista un fel de competitie care stimuleaza dezvolarea.Pe de alta parte, este important ca guvernul sprijina dezvoltarea sahului. Presedintele tarii este in acelasi timp si presedintele Comitetului Olimpic. Inainte de dansul, tatal sau Geidar Aliev, obisnuia sa ii ajute pe Radjabov, Gashimov si Gadir Guseinov de la varsta de 9-10 ani. Shakhriyar nu se afla printre ei, nu datorita varstei, este mai mare decat ceilalti. Chestia este ca acesta a avut o ascensiune neobisnuita. Copiii isi arata calitatile de la ovarsta frageda, 9-10 ani. Shakhriyar a crescut furtunos dupa14 ani.

Spuneti-ne va rugam despre meciul dintre Azerbaijan impotriva restului lumii, programat in luna mai a acestui an.

Faik Gasanov: Organizam acest meci in cinstea lui Geidar Alievich, la aniversarea zilei de nastere pe10 mai. Organizam diferite activitati in fiecare an. Acum avem o idee noua. Credem ca echipa noastra are forta sa se lupte cu echipa lumii. Nu toate tarile au jucatori care sa fie capabili sa se lupte cu oechipa a lumii. Am decis sa organizam acest meci de sah rapid. Am inceput deja negocierile cuFIDE. Jucatorilor le-a placut idea. Am decis sa alegem cate un jucator din fiecare tara. Echipa lumii se stie deja: Vishvanatan Anand, Vladimir Kramnik, Alexei Shirov si Sergey Karyakin. Mecciul va contribui cu siguranta la popularizarea sahului in Azerbaijan si in intreaga lume. Interesul este urias, vom vedea cumva fi.

gasanov04Faik Gasanov dezvaluind unele secrete din Ruy Lopez

Credeti ca jucatorii vor avea aceesi popualritate ca si jucatorii din anii 60-70 din secolul trecut?

Faik Gasanov: Sistemul este diferit in prezent. Totusi,interesul pentru sah nu a scazut in tarile unde oamenii le face placere sa joace sah. De exemplu, in tara noastra, sahul a devenit mai popular decat era in trecut. Binenteles, este vorba si de sprijinul guvernului pentru sah. Este important sa ai si oameni talentati. Tinerii vor veni la sah. De cand Azerbaijanul a inceput sa participle la Campionate Mondiale si Europene pentru tineret, nu a trecut nici un an fara ca sportivii nostrii sa nu vina cu o medalie. Personal prezint  un program de sah la televiziune de peste 40 ani. Rusia a oprit transmisia programului “scoala de sah” prezentat de Averbakh si Belavenets.Avem un astfel de program de 4 ori pe luna. Acest lucru ne indica faptul ca sahul in tara noastra se bucura de popularitate mare. Doresc sa existe acest interes si in celelalte tari din fosta Uniune Sovietica.

0 Comentarii

Lasa un Comentariu

Adresa dvs de email nu va fi publicata.