Tinerii iubitori de şah şi-au „antrenat” mintea la Cupa Primăverii

sahcupaprimaverii2-1363633933

La Cumpăna, a avut loc Cupa Primăverii – şah rapid, competiţie rezervată tinerilor iubitori ai sportului minţii. Evenimentul a fost organizat cu sprijinul Primăriei şi Consiliului Local Cumpăna, reprezentate prin primar Mariana Gâju, în colaborare cu profesorii instructori de şah Georgeta şi Nicolae Alexandru Ercsei.

La concurs, au participat 41 de copii cu vârste cuprinse între 7 şi 14 ani, din localităţile Constanţa, Mangalia, Cumpăna, Topraisar, Agigea şi Mereni. Din Constanţa, au fost prezenţi elevi ai şcolilor nr. 37, nr. 18 „Jean Bart”, „Nicolae Tonitza”, nr. 36, precum şi cei ai Grădiniţei nr. 33. Printre participanţi, s-a regăsit şi Andreea Panaite (11 ani), care a câştigat bronzul la Campionatele Europene. Cei mai mici participanţi au avut vârsta de 4 ani şi 3 luni, aceştia rezistând cu stoicism la toate cele 7 runde ale campionatului.

Iată câştigătorii la general:

1. Andreea Panaite, 2. Dorin Nitor, 3. Estera Ercsei. Locul 4 la general şi primul loc la băieţi 14 ani a fost câştigat de Iacob Radu, din Cumpăna, acesta câştigând, de asemenea, locul 4 la finala Campionatelor Naţionale Şcolare „Elisabeta Polihroniade” la dezlegări.

Rezultatele la băieţi 10 ani: 1. Tiberiu Hăbăşescu, 2. Claudiu Emin, 3. Adrian Vasile;

băieţi 12 ani: 1. Gabriel Brindea, 2. Andrei Eftei, 3. Călin Antohi;

băieţi 8 ani: 1. David Borşaru, 2. Mihai Cojocaru, 3. Andrei Croitor;

fete 8 ani: 1. Iolanda Ercsei, 2. Alexandra Maican, 3. Oana Bălan;

fete 10 ani: 1. Diana Iancaş, Oana Cojocaru, 3. Adina Toma.
Câştigătorii au fost recompensaţi cu premii, cupe, medalii şi diplome. Ceilalţi competitori au primit încurajări şi premii de participare constând într-o diplomă şi o carte.