48 147 IND WGM Ghate Swati Suresh 2322 4   4 IM Cioara Andrei-Nestor 2427 ROU 72

5 35 GER   Ciornei Dragos 2174   FM Hosek Milan 2299 CZE 6
43 236 CZE   Fencl Pavel 1947     Stegariu Vlad-Ionut 2098 ROU 87

Turneul E, Campionatul European de amatori ELO sub 1800

19 12 ROU   Cioteanu Andrada-Nicoleta 1667     Cach Ondrej 1550 CZE 68

Desi s-a dat de ceasul mortii, Adrian Stanca nu a reusit sa prinda podiumul nici macar la un turneu mediocru precum turneul K, unde a fost favoritul numarul 4. Ramasesem cu relatarea pe la runda a 2-a… In runda a 3-a, AS a invins cu piesele negre un pensionar cu scorul de 4-3, dupa un spectaculos meci de fotbal. AS a inscris golul victoriei din ofsaid, in minutele de prelungire. In runda a 4-a a urmat un hippiot ceh. AS a dat rapid remiza cu acesta, dornic de o discutie despre Jefferson Airplane, Janis Joplin sau Woodstock, dar a constatat dupa partida ca simpaticul hippie nu stia engleza. Asadar, scor final 0-0. A urmat in runda a 5-a un meci impotriva unui maestru rus pensionar. Maestrul rus a condus la pauza cu 1-0, dar AS a revenit in joc, si a egalat spre finalul partidei avand conditie fizica un pic mai buna, 1-1. In runda a 6-a a iesit un meci cu multe ocazii la ambele porti impotriva unui ceh ELO circa 2150. Un meci incredibil, AS a avut 2-0, cehul a facut 4-2, scorul final de 4-4 nemultumind pe nimeni. Pus finalmente in fata unui adversar mai  puternic, AS a clacat in fata unui IM rus, desi a avut cateva situatii de gol, vreo 2 la 0-0, si vreo 3 la 0-1. Scorul final de 2-0 impotriva rusului arata totusi superioritatea acestuia in acest meci de fotbal. Cu 3 victorii, 3 remize si o infrangere, AS a ciupit un loc 6 din cca 40 de participanti.

Dintre ceilalti romani, continua sa lupte cu sanse pentru un loc bun Ciornei Dragos in turneul B si Cioteanu Andrada in turneul E, aflata deocamdata pe locul 1-3 la fete la CE amatori sub 1800 ELO. De asemenea, juniorii Radu Doros si Vlad Stegariu au avut evolutii foarte bune, in urma carora vor castiga puncte ELO grase.

Adrian Stanca  a incercat dar nu a reusit sa ridice capul din pluton

Cioteanu Andrada lupta cu sanse mari pentru o medalie la fete la CE de amatori ELO sub 1800