Cine seamana culege! In Moldova sahul sahul este in floare si deja incepe culesul roadelor.

Echipa din Chisinau a câstigat turneul „ORT Chess Federation Cup”

03.05.2010 Echipa ORT Chisinau a cucerit locul întâi la editia inaugurala a turneului prin internet „ORT Chess Federation Cup”, care s-a desfasurat timp de patru saptamâni între 8 si 29 aprilie.

Echipa ORT Chisinau

Sahistii moldoveni au depasit sapte concurenti, reprezentantii oraselor Sankt Petersburg, Kiev, Sofia, Samara, Moscova, Odesa si Haricov. Din 7 meciuri disputate online ORT Chisinau a obtinut 7 victorii si a totalizat cu 35,5 puncte din 42 posibile.  Pe locul doi la o distanta de 3 puncte s-a situat echipa din Sankt Petersurg, podium l-a încheiat echipa ORT Tehno Kiev cu un total de 19 puncte. Clasamentul a urmat foarte strâns, cu o diferenta de jumatate de punct. Rezultate, clasament si foto. Pe lânga o experienta unica, toti participantii turneului „ORT Chess Federation Cup” s-au ales cu premii banesti si invitatii la urmatoarele editii.

Clasament final „ORT Chess Federation Cup”

Kharicov     0–6     Kishinev

Vasile Sanduleac a câstigat Memorialul „L.E. Beghelman”

Marele maestru Vasile Sanduleac a câstigat turneul traditional în Memoria lui L.E. Beghelman, care este drept cunoscut înfiintatorul scolii de sah din municipiul Balti. Competitia s-a desfasurat în perioada 28 aprilie – 2 mai, la doua categorii, seniori si juniori. În total, au participat 27 de reprezentanti din: Chisinau, Bender, Sângerei, Ungheni, Camenca, Chiscareni, Balti.

Vasile Sanduleac a castigat Memoria lui L.E. Beghelman

Vasile Sanduleac a totalizat pe locul unu cu 8 puncte acumulate din 9 posibile. Pe locul doi cu 7,5 puncte s-a situat studentul universitatii A. Russo din Balti, Valerii Banuh, iar pe locul trei s-a clasat maestrul FIDE Sten Podgurskii din Camenca cu un total de 7 puncte. Primul loc în clasamentul feminin i-a revenit sahistei din Balti Ana – Maria Ursu. Cel mai bun printre juniori a devenit Daciu Moraru, care a îndeplinit si norma de candidat în maestri, în timp ce locul întâi între junioare l-a ocupat Alexandra Gladcaia.

În turneul B, rezervat copiilor, au participat 76 de tineri sahisti, nascuti pâna în 1996. Câstigator a devenit Dumitru Procopovici de la gimnaziu M. Eminescu, cu un total de 7,5 puncte din 9 posibile. Pe locul doi, depasit dupa coeficient, s-a clasat Marius Abramciuc la fel cu 7,5 puncte, iar pe trei Alexandru Carasev de la liceul Stefan cel Mare, care a totalizat cu 7 puncte.

În clasamentul fetelor, locul unu a fost cucerit de catre Svetlana Popov (Liceul M. Eminescu), ea fiind urmata de Paula-Alexandra Gâtu (Liceul G. Cosbuc) care a ocupat locul doi. Locurile trei si patru au fost împartite de Victoria Goian din Chisinau si Tatiana Manitcaia (Liceul A. Puskin).
Învingatorii au fot premiati cu medalii, diplome si premii banesti. Memorialul „L.E.Beghelman” editia 2010 s-a desfasurat la un nivel înalt gratie sprijinului acordat de catre sponsorii turneului în numele: Rodion Melnic, Octavian Pâslari, Andrei Capsamun, Andrei Schitco, Oleg Ceban, Octavian Mahu, Andrei Ciornîi, cât si datorita elevilor lui Leonid Susterman, arbitrul principal al turneului.