Bulgaria: Gergely Szabo castiga Memorialul Georgiev-Kesarovsky, de la Sunny-Beach

A 8-a editie a Memorialului Georgiev- Kesarovsky

Romanii au prins gustul turneelor bulgaresti si au dat navala de curand la Sunny-Beach . Au fost prezenti un numar de 4 sahisti romani: Szabo Gergely 2526, Tudor Sfarlog 2286, Mihaela Sandu 2270, Raluca Sgarcea 2211.

gergely_szabo_sunny_beach

Gergely (dreapta) 2526 remizand in ultima runda cu MM Ermenkov

Excelenta forma si pofta de joc, a manifestat Szabo Gergely, nou selectionat in echipa nationala masculina. El a reusit sa castige un turneu important pentru increderea sa in jocurile care vor urma la Europene si o buna repetitie pentru “examenele” ce vor urma la tabla.

Raluca Sgircea_sunnyB Mihaela_sandu_snnyB

Raluca Sgarcea 2211 – locul 2 la feminin si Mihaela Sandu 2270 – locul 3 la feminin

Fetele noastre au jucat foarte bine si Raluca Sgarcea a reusit un loc 2 la feminin si a fost imediat urmata de Mihaela Sandu care a ocupat locul 3 la feminin.

sfarlog_tudor_sunnyb Diana_Baciu_sunnyB

Tudor Sfarlog(Dreapta) 2286, 5puncte si Diana Baciu( Republica Moldova) a reusit locul 4  la feminin

Tudor Sfarlog a reusit sa acumuleze 5 puncte clasandu-se pe locul 27, un rezultat sub posibilitatile sale, dar suntem convinsi ca se va revansa cu o proxima ocazie.

Clasament Final

Rank SNo. Name NRtg IRtg FED Typ Pts BH. BH. vict 1 3 IM Szabo Gergely-Andras-Gyula 0 2526 ROU 7 44½ 55½ 5 2 2 IM Nikolov Momchil 2501 2528 BUL 7 43½ 54½ 5 3 1 GM Iotov Valentin 2514 2578 BUL 7 39½ 50 6 4 6 IM Nikolov Sasho 2424 2403 BUL 6½ 42½ 54 6 5 9 IM Dimitrov Radoslav 2344 2365 BUL 6½ 40½ 51 5 6 5 GM Ermenkov Evgenij 2441 2427 PLE 6½ 39½ 50½ 5 7 14 WIM Raeva Elitsa F 2277 2248 BUL 6½ 37½ 48½ 5 8 27 Ivanov Stojan Lubomirov 2254 2172 BUL 6½ 37½ 46 6 9 7 FM Pantev Veselin 2391 2383 BUL 6½ 33½ 44½ 5 10 15 Kjurkchiiski Georgi 2239 2244 BUL 6 40½ 51½ 6 11 18 Angelov Angel 2242 2236 BUL 6 39 50½ 5 12 8 IM Dimitrov Pavel 2440 2376 BUL 6 37 48 5 13 22 WFM Sgircea Silvia-Raluca F 0 2211 ROU 6 36½ 47½ 5 14 10 IM Todorov Ognjan 2326 2314 BUL 6 35½ 45½ 5 15 13 IM Manolov Ivan 2285 2266 BUL 6 35½ 45½ 4 16 30 Georgiev Steljan 2158 2150 BUL 6 33½ 44 4 17 12 WGM Sandu Mihaela F 0 2270 ROU 6 33½ 43 5 18 33 WFM Baciu Diana F 0 2122 MDA 5½ 39½ 48 5 19 24 Popov Georgi 2165 2203 BUL S60 5½ 39 49½ 5 20 4 GM Georgiev Krum 2474 2466 BUL 5½ 36½ 47 4 21 38 Ljangov Petar 2136 2099 BUL S60 5½ 36 45 5 22 31 Angelov Zvetomir 2206 2136 BUL 5½ 33½ 44½ 4 23 26 Kostadinov Rumen 2200 2192 BUL 5½ 33½ 43 4 24 17 Tashkov Rumen 2251 2236 BUL 5½ 33 43½ 4 25 16 IM Orev Petar 2231 2244 BUL S60 5½ 32½ 41½ 4 26 46 Paldus Petr 0 2025 CZE 5½ 32½ 41 5 27 62 Valev Valentin 2034 1896 BUL U14 5½ 29½ 37½ 5 28 21 Panajotov Janko 2241 2211 BUL 5 38½ 48 4 29 25 Persson Mats 0 2198 SWE 5 37½ 46 3 30 19 IM Popov Petar 2223 2232 BUL S60 5 36½ 47 4 31 34 Bochev Krasimir 2188 2119 BUL 5 36½ 46½ 3 32 53 Krustev Vasil 2061 1975 BUL 5 36½ 45½ 3 33 42 Jiruse Josef 0 2066 CZE 5 35½ 45½ 4 34 11 Sfarlog Tudor-Vlad 0 2286 ROU 5 34½ 43 3 35 23 Marzano Carlo 0 2209 ITA 5 34 42½ 3 36 39 Karadimov Marin 2077 2093 BUL S60 5 32 41½ 5 37 45 Bratimirova Dimitrinka F 2054 2032 BUL 5 32 41 4 38 88 Mazuch Jan 0 0 CZE 5 31½ 40½ 4 39 32 Asparuhov Parvan 2159 2125 BUL 5 30½ 40 4 40 20 Arnaudov Petar 2210 2221 BUL S60 4½ 38½ 49 3 41 36 Mitrev Kiril 2093 2114 BUL S60 4½ 37½ 45 3 42 35 Bozov Ahmet 2177 2114 BUL 4½ 37 47½ 4 43 75 Todorov Todor Kost 2028 0 BUL 4½ 34 44½ 4 44 37 Nikolov Jordan 2136 2107 BUL 4½ 33 43½ 3 45 28 Fuksik Jakub 0 2158 CZE 4½ 33 43 3 46 44 Berendsen Markus 0 2044 GER 4½ 31½ 40 3 47 58 Papazov Sotir 2029 1945 BUL S60 4½ 30½ 39 4 48 29 Todorov Emil 1914 2157 BUL S60 4½ 30 39 3 49 76 Sotirov Ilia 1983 0 BUL 4½ 28½ 38½ 3 50 77 Stanchev Alekxander 1979 0 BUL 4½ 28½ 37½ 3 51 43 Lausman Petr 0 2048 CZE 4½ 27½ 34½ 4 52 64 Stankov Apostol 1972 1887 BUL 4½ 26½ 33½ 4 53 86 Koelbl Jonathan 0 0 GER U14 4½ 25½ 33 4 54 54 Dimov Danail 1831 1964 BUL 4½ 25½ 32½ 4 55 56 Valev Dimitar 1757 1958 BUL 4½ 23 30½ 4 56 50 Kolev Atanas Tonchev 2089 2015 BUL 4 35½ 44½ 2 57 61 Todorov Yavor 1944 1912 BUL U10 4 33 42½ 2 58 47 Sulc Jaromir 0 2025 CZE 4 31½ 41 3 59 40 Vodicka Pavel 0 2077 CZE 4 31½ 40½ 3 60 71 Pantev Tsvetelin 1753 1689 BUL U14 4 31 40 3 61 59 Koelbl Wolfgang 0 1939 GER 4 31 40 3 62 52 Ninchev Daniel 1899 1976 BUL U14 4 30 39½ 3 63 63 Juchelka Petr 0 1891 CZE 4 28 35 3 64 51 Horacek Michal 0 2004 CZE 4 27½ 36 3 65 66 Chervenkov Dinko 1717 1861 BUL S60 4 25½ 32 4 66 60 Boneva Zvezdelina F 1962 1935 BUL 3½ 35½ 45½ 3 67 48 Draganova Petranka F 2053 2021 BUL 3½ 31 40½ 2 68 67 Ivanova Simoneta F 2033 1807 BUL U14 3½ 29½ 38 3 69 41 WIM Zlatanova Emilia F 2115 2071 BUL 3½ 29 37½ 3 70 49 Chalakov Svetlan 1938 2019 BUL 3½ 28½ 37½ 3 71 85 Koelbl Ines F 0 0 GER 3½ 28½ 36½ 3 72 65 Getov Valeri 1932 1863 BUL 3½ 28 37 2 73 55 Sofranov Velizar 1935 1963 BUL 3½ 27½ 36½ 2 74 81 Benes Daniel 0 0 CZE 3½ 26½ 34 3 75 69 Dragieva Denitza F 1897 1740 BUL U14 3½ 25 32 3 76 70 Todorov Petar G 1792 1738 BUL U14 3½ 24 30 3 77 79 Gluhovski Damian 1844 0 BUL S60 3 29 35½ 2 78 84 Janev Janko 0 0 BUL 3 28½ 37 3 79 68 Ivanov Daniel 1889 1800 BUL 3 28 37½ 3 80 57 Maneva Ani F 1930 1951 BUL 3 28 34 2 81 78 Penev Valeri 1928 0 BUL 3 27½ 35 1 82 72 Rezny Frantisek 0 1679 CZE 3 24½ 31 3 83 92 Tsonev Bozhidar 0 0 BUL U10 3 24 30½ 1 84 74 Petruzalek Radim 0 1615 CZE 2½ 24 32½ 1 85 73 Kovachev Radoslav 1793 1637 BUL S60 2½ 24 31 2 86 87 Maser Pavel 0 0 CZE 2½ 23½ 31 1 87 93 Voldanova Barbora F 0 0 CZE 2½ 23½ 30½ 1 88 80 Katsarov Hristo 1521 0 BUL 2½ 20 26½ 0 89 91 Radev Petar 0 0 BUL U10 2½ 18½ 24½ 2 90 89 Moyseev Martin 0 0 BUL U10 2 22½ 28 1 91 83 Fuksik Jaroslav 0 0 CZE S60 1½ 19½ 25 0 92 82 Dimitrov Kostadin 0 0 BUL 0 31½ 40½ 0 93 90 Radev Aleksi 0 0 BUL S60 0 24½ 32½ 0

Round 8
12.09.2009

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo. 1 9 IM Dimitrov Radoslav 6 ½ - ½ 6 IM Nikolov Sasho 6 2 3 IM Szabo Gergely-Andras-Gyula 6 ½ - ½ 5½ GM Iotov Valentin 1 3 15 Kjurkchiiski Georgi 5 0 - 1 5 IM Nikolov Momchil 2 4 5 GM Ermenkov Evgenij 5 1 - 0 5 IM Popov Petar 19 5 27 Ivanov Stojan Lubomirov 5 1 - 0 5 IM Dimitrov Pavel 8 6 21 Panajotov Janko 5 0 - 1 5 WIM Raeva Elitsa 14 7 7 FM Pantev Veselin 4½ 1 - 0 4½ Popov Georgi 24 8 25 Persson Mats 4½ ½ - ½ 4½ IM Todorov Ognjan 10 9 11 Sfarlog Tudor-Vlad 4½ 0 - 1 4½ Kostadinov Rumen 26 10 13 IM Manolov Ivan 4½ 1 - 0 4½ Todorov Emil 29 11 30 Georgiev Steljan 4½ ½ - ½ 4½ Angelov Angel 18 12 33 WFM Baciu Diana 4½ 1 - 0 4½ Arnaudov Petar 20 13 22 WFM Sgircea Silvia-Raluca 4½ 1 - 0 4½ Jiruse Josef 42 14 35 Bozov Ahmet 4 ½ - ½ 4 GM Georgiev Krum 4 15 39 Karadimov Marin 4 0 - 1 4 WGM Sandu Mihaela 12 16 36 Mitrev Kiril 4 ½ - ½ 4 Tashkov Rumen 17 17 43 Lausman Petr 4 ½ - ½ 4 Fuksik Jakub 28 18 31 Angelov Zvetomir 4 ½ - ½ 4 Berendsen Markus 44 19 32 Asparuhov Parvan 4 0 - 1 4 Krustev Vasil 53 20 45 Bratimirova Dimitrinka 4 0 - 1 4 Bochev Krasimir 34 21 23 Marzano Carlo 3½ ½ - ½ 4 Todorov Todor Kost 75 22 16 IM Orev Petar 3½ 1 - 0 3½ Draganova Petranka 48 23 50 Kolev Atanas Tonchev 3½ ½ - ½ 3½ Nikolov Jordan 37 24 38 Ljangov Petar 3½ 1 - 0 3½ Boneva Zvezdelina 60 25 62 Valev Valentin 3½ 1 - 0 3½ Vodicka Pavel 40 26 61 Todorov Yavor 3½ 0 - 1 3½ Paldus Petr 46 27 41 WIM Zlatanova Emilia 3 ½ - ½ 3 Getov Valeri 65 28 66 Chervenkov Dinko 3 0 - 1 3 Sulc Jaromir 47 29 49 Chalakov Svetlan 3 ½ - ½ 3 Ivanova Simoneta 67 30 68 Ivanov Daniel 3 0 - 1 3 Horacek Michal 51 31 64 Stankov Apostol 3 1 - 0 3 Ninchev Daniel 52 32 56 Valev Dimitar 3 ½ - ½ 3 Stanchev Alekxander 77 33 76 Sotirov Ilia 3 ½ - ½ 3 Papazov Sotir 58 34 78 Penev Valeri 3 0 - 1 3 Koelbl Wolfgang 59 35 88 Mazuch Jan 3 1 - 0 3 Juchelka Petr 63 36 71 Pantev Tsvetelin 3 + - - 3 Janev Janko 84 37 54 Dimov Danail 2½ 1 - 0 2½ Koelbl Ines 85 38 69 Dragieva Denitza 2½ 1 - 0 2½ Benes Daniel 81 39 73 Kovachev Radoslav 2½ 0 - 1 2½ Koelbl Jonathan 86 40 72 Rezny Frantisek 2 0 - 1 2 Sofranov Velizar 55 41 57 Maneva Ani 2 1 - 0 2 Gluhovski Damian 79 42 70 Todorov Petar G 2 1 - 0 2 Maser Pavel 87 43 74 Petruzalek Radim 1½ 0 - 1 1½ Voldanova Barbora 93 44 80 Katsarov Hristo 1½ ½ - ½ 1½ Tsonev Bozhidar 92 45 91 Radev Petar 1½ 1 - 0 1½ Fuksik Jaroslav 83 89 Moyseev Martin 1 1 - - Bye

Round 9
13.09.2009

Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo. 1 5 GM Ermenkov Evgenij 6 ½ - ½ 6½ IM Szabo Gergely-Andras-Gyula 3 2 1 GM Iotov Valentin 6 1 - 0 6½ IM Nikolov Sasho 6 3 2 IM Nikolov Momchil 6 1 - 0 6½ IM Dimitrov Radoslav 9 4 14 WIM Raeva Elitsa 6 ½ - ½ 6 Ivanov Stojan Lubomirov 27 5 26 Kostadinov Rumen 5½ 0 - 1 5½ FM Pantev Veselin 7 6 22 WFM Sgircea Silvia-Raluca 5½ ½ - ½ 5½ IM Manolov Ivan 13 7 8 IM Dimitrov Pavel 5 1 - 0 5½ WFM Baciu Diana 33 8 10 IM Todorov Ognjan 5 1 - 0 5 Panajotov Janko 21 9 12 WGM Sandu Mihaela 5 1 - 0 5 Persson Mats 25 10 34 Bochev Krasimir 5 0 - 1 5 Kjurkchiiski Georgi 15 11 18 Angelov Angel 5 1 - 0 5 Krustev Vasil 53 12 19 IM Popov Petar 5 0 - 1 5 Georgiev Steljan 30 13 4 GM Georgiev Krum 4½ 1 - 0 4½ Mitrev Kiril 36 14 42 Jiruse Josef 4½ ½ - ½ 4½ Sfarlog Tudor-Vlad 11 15 44 Berendsen Markus 4½ 0 - 1 4½ IM Orev Petar 16 16 17 Tashkov Rumen 4½ 1 - 0 4½ Bozov Ahmet 35 17 20 Arnaudov Petar 4½ 0 - 1 4½ Ljangov Petar 38 18 24 Popov Georgi 4½ 1 - 0 4½ Lausman Petr 43 19 28 Fuksik Jakub 4½ 0 - 1 4½ Paldus Petr 46 20 29 Todorov Emil 4½ 0 - 1 4½ Valev Valentin 62 21 75 Todorov Todor Kost 4½ 0 - 1 4½ Angelov Zvetomir 31 22 23 Marzano Carlo 4 1 - 0 4 Kolev Atanas Tonchev 50 23 51 Horacek Michal 4 0 - 1 4 Asparuhov Parvan 32 24 37 Nikolov Jordan 4 ½ - ½ 4 Stankov Apostol 64 25 59 Koelbl Wolfgang 4 0 - 1 4 Karadimov Marin 39 26 71 Pantev Tsvetelin 4 0 - 1 4 Bratimirova Dimitrinka 45 27 47 Sulc Jaromir 4 0 - 1 4 Mazuch Jan 88 28 40 Vodicka Pavel 3½ ½ - ½ 3½ Todorov Yavor 61 29 48 Draganova Petranka 3½ 0 - 1 3½ Sotirov Ilia 76 30 77 Stanchev Alekxander 3½ 1 - 0 3½ Chalakov Svetlan 49 31 65 Getov Valeri 3½ - - + 3½ Dimov Danail 54 32 67 Ivanova Simoneta 3½ 0 - 1 3½ Valev Dimitar 56 33 58 Papazov Sotir 3½ 1 - 0 3½ Dragieva Denitza 69 34 86 Koelbl Jonathan 3½ 1 - 0 3 Maneva Ani 57 35 52 Ninchev Daniel 3 1 - 0 3 Ivanov Daniel 68 36 55 Sofranov Velizar 3 ½ - ½ 3 Todorov Petar G 70 37 63 Juchelka Petr 3 1 - 0 3 Janev Janko 84 38 66 Chervenkov Dinko 3 1 - 0 3 Penev Valeri 78 39 85 Koelbl Ines 2½ 1 - 0 2½ Kovachev Radoslav 73 40 81 Benes Daniel 2½ 1 - 0 2½ Radev Petar 91 41 93 Voldanova Barbora 2½ 0 - 1 2 Rezny Frantisek 72 42 79 Gluhovski Damian 2 1 - 0 2 Moyseev Martin 89 43 87 Maser Pavel 2 ½ - ½ 2 Katsarov Hristo 80 44 92 Tsonev Bozhidar 2 1 - 0 1½ Fuksik Jaroslav 83 74 Petruzalek Radim 1½ 1 - - Bye

  • 7
  • 1013
  • 1

ALTE POSTARI RELEVANTE

1 Comentariu

  • virgil

    Felicitari maestrului international Gergely Szabo pentru acest succes datator de sperante pentru Campionatul european…
    O corectie: Gergely Szabo este in planul drept al imaginii si nu in stanga ei.

    septembrie 13, 2009 - 9:11 pm Raspunde

Lasa un Comentariu

Adresa dvs de email nu va fi publicata.