Pumnii stransi pentru ultima runda de la Olimpiada, astazi ora 11

Update 18,40: Olimpiada s-a incheiat!

Masculin: Romania – Georgia 1,5 – 2,5 ; Romania locul 19

Feminin:      Romania – China 2- 2 ;Romania locul 11

Astazi le tinem pumnii echipelor noastre ce se afla in lupta pentru ocuparea de locuri cat mai bune in clasamentul final al Olimpiadei care se termina astazi. Sa fim alaturi de cei care ne reprezinta cu cinste in intalniri si inclestari teribile si pentru fete, care joaca astazi cu China, si pentru baieti care joaca impotriva Georgiei. Aveti aici alte amanunte despre aceste intalniri detaliate.

Si sa le fim alaturi celor care sunt la Dresda pentru a ne reprezenta pe noi in lume, am pregatit si 2 diagrame cu maturi accesibile pentru voi, care sper ca se vor intalni si pentru echipele noastre astazi! Asadar suntem cu totii alaturi de voi. HaI Romania! Haideti fetelor! Haideti baieti! Jucati astazi cu sufletul pentru Romania.

Diagrama 1

Albul muta si face mat in 3 mutari

m26_11_2008a31

Diagrama 2

Albul muta si face mat in 3 mutari

2m26_11_2008a3

11 Comentarii

 • rodan

  Diagrama 3 e foarte frumoasa, chiar daca nu e foarte dificila
  1.Dg6!! (se ameninta mat la h7 sau 1…fxg6 2.Cg6#) 1…Nf5 2.Nxf7# (am gresit ceva, oare, ca mi-a iesit matul in doua mutari?).

  noiembrie 25, 2008 - 12:40 pm Raspunde
 • rodan

  Mutarea a doua a albului e evident 2.Cxf7# 🙂

  noiembrie 25, 2008 - 12:49 pm Raspunde
 • Adina si varul

  La diagrama 1 solutia incepe tot cu 1.Dg6(ca si la diagrama 3) cu continuarile: 1…f:g6 2.T:g7+ Rf8/Rh8 3.C:g6+ mat

  noiembrie 25, 2008 - 1:13 pm Raspunde
 • Adina si varul

  Ne-am lasat molipsiti de la Daniel si am scris in paranteza “diagrama 3”, de fapt este diagrama 2.

  noiembrie 25, 2008 - 1:15 pm Raspunde
 • rodan

  Si eu m-am molipsit de la mine 🙂 .

  noiembrie 25, 2008 - 2:02 pm Raspunde
 • sorin

  1,5-2,5 si 2-2. Iar plangem cu un ochi si radem cu celalalt. Inspirata si/sau bine gandita oferta de diagrame pentru rontait.
  Multumesc tuturor celor care au luptat pentru Romania la olimpiada. Indiferent de locurile din clasamentul final, se intorc sub scut; sunt campioanele si campionii unei mari iubiri (iertati-ma, suporteri ai “Stiintei” si dati-mi o batista)!

  noiembrie 25, 2008 - 6:06 pm Raspunde
 • ceausescuiulian

  Ar fi fost prea frumos …
  Imi pare rau ca nu am reusit si la baieti aceeasi buna prestatie, caci la o egalitate intram aproape de primii 10. Oricum suntem acolo si cred ca suntem foarte aproape de cer. Insa mai este mult pana o sa incepem sa jucam si noi acolo, sa ne obisnuim cu inaltimile si abia apoi sa avem pretentii sa avem si rezultate. Uitati-va la Dieter ca nu prea este invitat la turneele mari, la care jucatori mai slabi ca el sar de la un superturneu la altul.Nu stiu care este imaginea sahului romanesc in afara, insa avem cateva “pete” peste care nu se poate trece asa de usor. Marca “marele maestru din Carpati” si acolitii sai care au reusit sa termine si umbra aceea de liniste pe care o mai aveam in tara in acel timp.Sa speram intotdeauna ca va fi mai bine si sa fim aproape unii de altii pentru a nu lasa sahul sa o ia din nou in jos. Performantele echipelor noastre sunt respectabile si onorabile, insa ai un gust amar la baieti cand iti dai seama ca puteai mult mai mult. Fetele s-au intrecut pe ele si au jucat din pacate mai mult in 4, Corina fiind nerefacuta pentru aceasta competitie. Locul 11 la feminin si locul 19 la masculin.Curios este ca si in cazul in care faceam egal cu Georgia ieseam pe locul17, iar o victorie ne-ar fi adus pe locul 12, nici gand de medalii aici.Ele au fost irosite in meciurile cu Germania si cu Serbia.Ar fi fost prea frumos …

  noiembrie 25, 2008 - 7:02 pm Raspunde
 • Adina si varul

  Ar fi fost frumos sa ne fi clasat in primii zece, dar atat s-a putut. Nu ne-am facut de ras, dar nici nu am rupt gura targului. Dupa parerea noastra rezultatele baietilor si fetelor la aceasta editie a olimpiadei sunt merituoase, mai ales daca avem in vedere investitiile mici care se fac in acest sport in comparatie cu altele.. Daca am compara investitiile din fotbalul romanesc cu cele din sah si am mai compara si rezultatele obtinute de sportivii romani la cele 2 discipline sportive pe plan mondial am ajunge la concluzia ca sahistii romani ar fi meritat sa li se ridice statui fie si numai pentru faptul ca au reprezentat tara cu rezultate mult mai onorabile decat fotbalistii.Nu putem spera la performante mari la sah atata timp cat aceasta disciplina sportiva este tratata cu multa indiferenta in Romania. Spre deosebire de Romania , alte tari fac eforturi mari pentru promovarea sahului, intelegand mai bine decat noi impactul pozitiv pe care il are practicarea acestui sport asupra dezvoltarii facultatilor intelectuale ale copiilor si tinerilor. Nu intamplator multe tari din vest au ridicat sahul la rang de disciplina scolara. Aceste tari au inteles mai repede decat noi ceea ce era de inteles. Aceste tari investesc mult in tanara generatie fiindca stiu bine ca aceste investitii se vor intoarce cu varf si indesat inapoi, pe cand noi nici nu vrem sa auzim de asa ceva.

  noiembrie 25, 2008 - 7:53 pm Raspunde
 • ceausescuiulian

  Stiati ca Federatia britanica de sah a distribuit in scoli 250.000 de table de sah de plastic si piese de sah!
  Adina si varul:Probabil ca se stie mai bine decat noi, despre aceste efecte benefice si binefacatoare investitii in generatia tanara mai ales. Stii cum se spune: Ca ce se seamana, aia se aduna. Adica noi semanam vant si se va culege furtuna! Este mai usor sa controlezi oamenii pe care ii stii supusi si fara ca sa aiba alte pretentii de la tine.Nu este legea nescrisa a nefirii :Dezbina si stapaneste? Sau prosteste si conduce linistit. Dupa cum ii spunea Voda Lapusneanu boierului Motoc:Sunt prosti da multi! Si trebuie sa le dau ceea ce vor ca sa se linisteasca. Nu ai cum sa stii ceea ce ii place unei persoane atata timp cat el nu cunoaste si nu beneficiaza de ceva? Atunci cand vocile celor care vor sa faca, cunoscuta o cerinta a poporului se vor inmulti si inteti, se va introduce si sahul in scoala si el va face parte din viata celor care doresc asta si il primesc cu caldura. Asadar, Stiati ca Federatia britanica de sah a distribuit gratuit in scoli 250.000 de table de sah de plastic si piese de sah! Astept comentarii si despre cei care se incapataneaza sa ramana la cea mai puternica moneda din lume:lira sterlina

  noiembrie 25, 2008 - 8:22 pm Raspunde
 • Adina si varul

  E foarte adevarat ce spuneti si cred ca e nevoie si la noi de o schimbare de atitudine pe care, daca e cazul,trebuie sa o impunem prin alaturarea a cat mai multor voci(opinii) in sensul acesta.

  noiembrie 25, 2008 - 9:56 pm Raspunde
 • Adina si varul

  Am uitat sa precizez ca in comentariul de mai sus(10)am exprimat propriul meu punct de vedere, dar care este impartasit sigur de multi alti tineri.
  Adina.

  noiembrie 25, 2008 - 10:02 pm Raspunde

Lasa un Comentariu

Adresa dvs de email nu va fi publicata.