Cand buturuga mica nu rastoarna doua care mari in aceeasi zi la Olimpiada

Totul pentru front! Totul pentru victorie!

Update 01.08 Fotografiile din runda 6 le gasiti dand click aici

Update 23,03 MASCULIN:Germania – Romania maine la masa 2 , Romania pe locul 9 cu 10puncte.

olympiad-round-6romania_bulgaria25-15

Romania – Bulgaria 2,5-1,5 nesperat decat de noi!

Update 23,05 FEMININ:Columbia – Romania maine la masa 15, Romania pe locul 20 cu 8 puncte.

Romania – Bulgaria 2,5-1,5

echipa-masculina2

Am trait acest meci pentru echipe la maxim, mai ales pentru intorsatura sa care era sa ne dea socotelile peste cap si sa ne strice petrecerea pentru intrarea in primele 5 echipe ! La prima masa Dieter Nisipeanu(2684) se infrunta cu Veselin Topalov (2791), jucatorul cu cel mai mare rating din lume, fostul campion mondial si candidat acum la titlul mondial. Oare am spus toate superlativele cu care este bine garnisit supermarele maestru bulgar? Dupa o siciliana Scheveningen- Najdorf cu nebunul la c4  a la Fischer, Dieter si-a aratat intentiile ofensive imediat. Ca la un semn, jucatorii romani au abordat meciul cu o mare dorinta de a castiga si asta s-a vazut cel mai bine la masa 1, cand Dieter a sacrificat un cal la f5, pe 2 pioni la mutarea a 16 (Diagrama 1) dezvoltand un atac ce parea amenintator chiar si pentru imperturbabilul Topalov.

Diagrama 1                                                  Diagrama 2

poz61 poz5

Dupa aceasta demonstratie de curaj, am simtit ca Dieter joaca la victorie, si incearca sa treaca de cel mai tare adversar al sau de la aceasta Olimpiada. Varianta este foarte taioasa si perfect jucabila pentru alb, care are sanse la fel de bune ca si negrul de castig aici. DIn pacate la mutarea 21 (diagrama 2), Dieter la mutare nu a jucat cea mai tare continuare a atacului 21.Txf7!, temandu-se poate de niste atacuri himera ale negrului. Era poate singura posibilitate de a mentine presiune si sa il puna pe Topalov intr-o pasivitate grea, in care era foarte posibil ca el sa mai si greseasca. Din pacate pentru el si pentru noi, Dieter a ales o continuare nu prea fericita, care a impins partida intr-un final care cred eu putea fi evitat simplu. Dupa 21.Ce4?! negrul a castigat un tempo important si aproape decisiv in apararea negrului cu 21…Dh6. Se putea juca macar 22. Th5 aici sau mult mai tare si interesant cu un joc viu pe contre 22. Te1!? Jucatorul roman a facut schimbul de dame la h6 si dupa 22.Dxh6?! Cxh6 Punctul f7 este aparat si turnul din f5 trebuie mutat. Cate tempouri a pierdut aici Dieter in atac oare? Presiunea ca a gresit atacul si-a pus amprenta pe jucatorul roman si el a gresit grav la mutarea 28 cand  a si cedat imediat.

poz7

Probabil ca multa lume nu a inteles de ce Nisipeanu nu a continuat lupta(diagrama3)?! Pentru ca dupa ultima mutare a negrului 28…Td8! negrul provoaca simplificarea totala a materialului castigand si pionul cheie din d5. Albul este fortat sa mute calul din c5 la e4 si Nd6 se simplifica tot, ramanand calul pentru un pion. Fara comentarii Dieter a avut sanse mai bune si pacat ca nu le-a valorificat. Sper sa nu fie afectat, mai ales ca urmeaza doua meciuri cruciale de acum incolo, si fiecare partida de la masa 1, incepe sa fie ca o finala de cupa europeana, ca sa ma exprim in termeni fotbalistic. La masa 2 s-a jucat nebuneste intre Cheparinov(2696) si Istratescu( 2633), pentru ca bulgarii vroiau sa inchida cat mai repede meciul cu noi. Si mai ales ca Cheparinov vroia sa isi imite maestrul sau printr-o victorie furtunoasa. Si cred ca asta a fost greseala lor principala de a ne neglija ca forta de echipa, pe langa ceea ce spuneam aseara.

Complexul romanesc al lui Georgiev care  a invatat acum si basme romanesti clasice

Si spre satisfactia mea precum si a tuturor iubitorilor sahului am vazut in acest meci ca bulgarii au ignorat previziunile si a intrat in echipa Kiril Georgiev pe care il asteptam cu mare speranta cu totii. Din pacate(pentru Georgiev) povestea “Scufita Rosie” s-a reeditat la masa 3 unde pur si simplu Georgiev a fost mancat de “Lupul”nostru cu tot cu geaca si borcanul de muraturi si ardei bulgaresti in mana. Pur si simplu jucatorul roman a avut un atac superb, care  a ridicat in picioare tribunele si ne-a dat speranta ca avem sanse in acest meci. Saracul Georgiev, cred ca nu stia nici cu cine are de-a face, pentru ca organizatorii nu au inca, fotografia lui Costica Lupulescu, afisand un colaj din mai multe fotografii. Meciul a durat mai mult pentru MM bulgar a preferat sa consume tot timpul, cedand in ultimele 30 de secunde pana la expirarea timpului sau . Cred ca este si asta o strategie pentru ca sa nu afecteze moral pe ceilalti coechipieri.

O remiza mare cat o mamaliga romaneasca!

Intre timp la masa 4 a venit atunci cand aveam mai mare nevoie de puncte, o capodopera de atac cu negrele a lui Levy Vajda care cu negrele se pare ca are o forta cu cel putin 100 de puncte mai mult ca atunci cand joaca cu piesele albe. Daca nu ma insel acelasi “tic”, il avea si sora sa Szidonia Vajda2380 care a fost mult pomenita aproape in fiecare reportaj de runda de la Olimpiada. Astazi a dominat cu negrele pe chinezoaica Zhao Xue 2518, remizand cu un pion in plus pentru ea! Si asta intr-o pozitie de studiu in care negrul nu putea sa isi activeze regele si nici nebunul sau. Levente al nostru a demolat si castelul de carti al apararii lui Ionov, care pana acum facuse un scor perfect si se anunta un adversar redutabil pentru Vajda. Jucatorul nostru a dovedit ca poate sa joace cu succes impotriva oricarui jucator si sa mai si castige. Nu demult spuneam ca Levy poate pierde la un jucator cu un elo mai mic prin relaxarea sa la 3-0 pentru noi cu Japonia, insa poate aduce un punct atunci cand iti frige buza mai tare dupa puncte. La masa 2 dupa cum spuneam, s-a disputat meciul de infarct al partidei nebune, nebune. Din fericire pentru noi, dupa 2 sacrificii de turnuri pe e6 ale lui Cheparinov, Andrei s-a aparat calm si a dat inapoi o calitate  si a ramas pana la urma cu o calitate curata in  final. Bulgarul si-a regrupat oastea ramasa pe flancul regelui( a se citi pionii, un cal si un nebun si regele foarte activ), dandu-si seama ca a cam exagerat cu sacrificiile. Andrei a fost de la inceputul Olimpiadei intr-o forma de exceptie, mai ales ca a reusit sa reziste atacurilor celebrei Judith Polgar in meciul cu Ungaria. Acum el a fost cheia succesului nostru, mai ales ca el s-a aparat la inceput impecabil, insa imediat a facut 2 erori care au intors balanta in favoarea bulgarului. Speram ca la o cursa de pe Hipodromul din Ploiesti ca micutul”calut” al lui Andrei sa se transforme in Pegas si sa opreasca furia regelui bulgar si celor doi pioni care pareau  ca nu mai pot fi opriti. Norocul nostru ca acum criza de timp si inspiratia lui Andrei a reusit sa aduca o remiza ,  mare cat o mamaliga romaneasca, cum ar spune rautaciosii bulgari.

Suntem si ramanem o echipa pana la capat!

Romania – USA 0-4

echipa-feminina2

Echipa noastra feminina nu cedeaza

Infrangere usturatoare a fetelor noastre care din pacate au jucat totul pe o carte, incercand ca si in meciul cu Georgia sa joace la castig. Din pacate, astazi nu a iesit nimic in jocul nostru si numerele castigatoare au iesit decat la baieti . Nu este un capat de tara, in conditiile in care Romania ramane in cartile pentru primele 10 echipe de la Olimpiada feminina. Nu mai conteaza o infrangere la limita sau la zero. Pana la urma era aproape imposibil sa rasturnam de 2 ori carul mare. Ce mai conteaza ca este o victorie la limita sau una la 0? La Olimpiada aceasta punctele din meci sunt pe locul 4 in clasament, dupa cum vorbeam cu Antrenorul Szabo Gergely. Important este sa castigi meciul si apoi bucholzul si sonnebornul, iar abia acum punctaverajul obtinut. Am batut si noi destule cu 4-0 la fete ca sa nu se intample. Important este ca au incercat sa castige un meci foarte greu. Este foarte bine caci fetele erau pe 4 si puteau pierde. Baietii erau pe 11 si trebuiau sa nu piarda astazi. Si pana la urma trebuie sa gestionam la fel de bine si victoriile si infrangerile pentru a reusi sa ne situam la final intr-o pozitie intre primele 10 participante la feminin. Maine se pare ca vom avea un adversar mai lejer si sper sa isi revina echipa printr-o victorie care sa ne aduca linistea si siguranta fetelor noastre. Voi reveni mai tarziu cu celelalte amanunte ale partidelor de maine si mai ales alte consideratii facute pe marginea Olimpiadei, imediat ce ma voi documenta putin.

12 Comentarii

 • aditz

  foarte interesant comentariu insa nu inteleg unde vezi anticipat cu cine jucam maine…pe site nu s-a afisat 🙂

  noiembrie 19, 2008 - 11:23 pm Raspunde
 • ceausescuiulian

  Am si eu secretele mele Aditz. SUnt si eu informat putin mai rapid, de aceea sunt aici. Cine are stirea mai repede, mai este putin si experienta, si mai ales sunt multe similitudini.MI se transmite de unul dintre organizatori prin abonament stirile imediat ce sunt oficiale. Pana sunt puse pe siteul oficial, eu le am.

  noiembrie 19, 2008 - 11:36 pm Raspunde
 • nicu valahu

  Nu stiu de unde si cum o gasesti pe aceasta… Inspiratie, ce ma impresioneaza mereu. Dar aici parca te-ai intrecut pana si pe tine. Superb articol.
  Mersi.

  noiembrie 19, 2008 - 11:56 pm Raspunde
 • nicu valahu

  Nu stiu de unde si cum o gasesti pe aceasta… Inspiratie, ce ma impresioneaza mereu. Dar aici parca te-ai intrecut pana si pe tine. Superb articol.
  Mersi.

  noiembrie 19, 2008 - 11:58 pm Raspunde
 • aditz

  pai in privinta meciului cu Germania sunt si mai sceptic decat am fost cu Bulgaria…
  astia au remizat cu Rusia si Ucraina…asta spune mult mai multe decat media Elo…

  noiembrie 20, 2008 - 12:01 am Raspunde
 • aditz

  acum s-a afisat si pe site perechile de maine…
  ce mandrie sa vezi Romania la masa 2…si uita-te ce echipe ne inconjoara vbind “geometric” si dpdv al punctelor…deasupra Rusia…la NV Armenia…sub Ucraina…la stanga Germania, la SV China ca sa nu mai vbesc de Franta si India mai jos putin :))

  asta da mandrie sa fii roman…sa speram ca vom ramane “aproape” in zona aia

  noiembrie 20, 2008 - 12:06 am Raspunde
 • ceausescuiulian

  Nu imi este teama de meciul cu Germania. Intotdeauna am jucat bine cu ei, Si in plus de asta, cam stim jucatorii de acolo, jucand cam toti de la noi in Bundesliga. Asa ca o remiza cu ei ar fi minunata, desi au jucatorii de la mesele inferioare foarte periculosi. Mai mult mie teama de GErmania 2. Au luat frica nemtii acum, si il respecta mult de tot pe Nisipeanu. Asa ca :Alles Dieter!Alles Romania.

  noiembrie 20, 2008 - 12:25 am Raspunde
 • ceausescuiulian

  Dupa meciul de la Elista din ultima runda cu SUA(cu Nisipeanu si Istratescu in formatie)echipa nu a a mai ajuns asa de sus. Asta este meritul baietilor ca joaca tot ce avem mai bun la ora actuala.Sa speram ca se intareste legiunea si de fete pentru urmatoarele competitii, iar la urmatoarea Olimpiada avem o echipa feminina medaliata ca pe vremurile bune.

  noiembrie 20, 2008 - 12:30 am Raspunde
 • MODEST

  Excelent comentariul tau Iulian, inspirat cred de victoria echipei noastre masculine, care sper sa obtina un rezultat la fel de bun si maine, cu Germania, dar sa nu uitam ca in sistemul elvetian, cu cat urci mai sus cu atat ai meciuri din ce in ce mai grele.
  Desi am zis ca e un dezastru infrangerea echipei feminine, totusi reconsider parerea si cred ca e doar un meci pierdut, ce bine ar fi sa fie ultimul!

  noiembrie 20, 2008 - 1:25 am Raspunde
 • octavpelin

  Sunt mandru ca sunt roman si ca generatia tanara este iubitoare de sah,inseamna ca SPERANTA traieste!!!

  noiembrie 20, 2008 - 2:48 am Raspunde
 • ceausescuiulian

  Multumim pentru interventiile punctuale Octav! Te vrem mai prezent printre noi atunci cand ai timp !

  noiembrie 20, 2008 - 3:38 am Raspunde
 • Dan Bujor

  Felicitari baietilor! Foarte bun si articolul. Sper ca dupa meciul cu Gerania sa spunem “Rumanien uber alles” :).

  noiembrie 20, 2008 - 9:47 am Raspunde

Lasa un Comentariu

Adresa dvs de email nu va fi publicata.