De azi 03.octombrie incepe si Bundesliga

Nisipeanu la campioana Baden-Baden si in  sezonul acesta!

Nisipeanu Dieter – Unui campion ii sta bine la campioana Bundesliga

La echipa Trier invazie de jucatori romani.

Bundesliga lotul celor 16 echipe in  sezonul 2008-2009

SV Wattenscheid SG Aljechin Solingen
1. Najer, Evgeniy 2670 RUS GM Stellwagen, Daniel 2616 NED GM
2. Guseinov, Gadir 2643 AZE GM Nikolic, Predrag 2669 BIH GM
3. Macieja, Bartlomiej 2606 POL GM Werle, Jan 2591 NED GM
4. Bartel, Mateusz 2579 POL GM Smeets, Jan 2593 NED GM
5. Rustemov, Alexander 2547 RUS GM Jussupow, Artur 2587 GER GM
6. Czarnota, Pawel 2526 POL GM Sandipan, Chanda 2588 IND GM
7. Johannessen, Leif 2545 NOR GM Buhmann, Rainer 2561 GER GM
8. Appel, Ralf 2541 GER GM Naumann, Alexander 2502 GER GM
9. Holzke, Frank 2516 GER GM Ragger, Markus 2527 AUT GM
10. Handke, Florian 2498 GER GM Ernst, Sipke 2581 NED GM
11. Dinstuhl, Volker 2436 GER IM Hoffmann, Michael 2469 GER IM
12. Tereick, Benjamin 2382 GER FM Edouard, Romain 2508 FRA IM
13. Sträter, Timo 2303 GER FM Gabriel, Christian 2509 GER GM
14. Kuipers, Stefan 2321 NED FM Drabke, Lorenz 2474 GER IM
15. Thiel, Thomas 2286 GER FM Wegerle, Jörg 2431 GER FM
16. Wolf, Ulrich 2212 GER Schäfer, Markus 2369 GER IM
17. Becker, Martin 2356 GER
SK Turm Emsdetten SC Remagen
1. Mchedlishvili, Mikheil 2604 GEO GM Ivanchuk, Vasili 2781 UKR GM
2. Hector, Jonny 2537 SWE GM Avrukh, Boris 2656 ISR GM
3. Feygin, Michael 2569 GER IM Fedorchuk, Sergey 2624 UKR GM
4. Cramling, Pia 2544 SWE GM Goloshchapov, Alexander 2579 UKR GM
5. Janssen, Ruud 2503 NED IM Gharamian, Tigran 2560 FRA IM
6. Spoelman, Wouter 2448 NED IM Feller, Sebastian 2523 FRA GM
7. Pruijssers, Roeland 2452 NED IM Hübner, Robert 2600 GER GM
8. Brandenburg, Daan 2431 NED IM Dgebuadze, Alexandre 2562 BEL GM
9. Giri, Anish 2430 RUS FM Degraeve, Jean-Marc 2523 FRA GM
10. Peng, Zhao Qin 2462 NED GM Mainka, Romouald 2480 GER GM
11. De Vreugt, Dennis 2427 NED GM Popovic, Petar 2478 SRB GM
12. Bellon Lopez, Juan Manuel 2425 ESP GM Swinkels, Robin 2459 NED IM
13. Kabatianski, Alexandr 2436 GER IM Boidman, Yuri 2411 GER IM
14. Richter, Christian 2403 GER FM Polaczek, Richard 2429 BEL IM
15. Zumsande, Martin 2411 GER IM Grund, Holger 2431 GER
16. Bosman, Michiel 2346 NED FM Schulz, Klaus-Jürgen 2379 GER IM
SF Katernberg SV Mülheim-Nord
1. Motylev, Alexander 2674 RUS GM Jakovenko, Dmitry 2709 RUS GM
2. Postny, Evgeny 2661 ISR GM Kasimdzhanov, Rustam 2679 UZB GM
3. Laznicka, Viktor 2601 CZE GM Vachier-Lagrave, Maxime 2681 FRA GM
4. L’Ami, Erwin 2610 NED GM Tregubov, Pavel 2658 RUS GM
5. Halkias, Stelios 2579 GRE GM Landa, Konstantin 2615 RUS GM
6. Chuchelov, Vladimir 2575 BEL GM Fridman, Daniel 2637 GER GM
7. Negi, Parimarjan 2529 IND GM Potkin, Vladimir 2629 RUS GM
8. Firman, Nazar 2525 UKR IM Golod, Vitali 2578 ISR GM
9. Glek, Igor 2512 GER GM Malakhatko, Vadim 2612 BEL GM
10. Seel, Christian 2494 GER IM Grigoiants, Sergey 2577 RUS GM
11. Senff, Martin 2468 GER IM Levin, Felix 2564 GER GM
12. Siebrecht, Sebastian 2453 GER IM Berelovich, Alexander 2557 UKR GM
13. Ris, Robert 2415 NED IM Hausrath, Daniel 2491 GER IM
14. Souleidis, Georgios 2431 GRE IM Saltaev, Mihail 2484 UZB GM
15. Thesing, Matthias 2402 GER IM Schebler, Gerhard 2453 GER GM
16. Scholz, Christian 2372 GER IM Reiter, Hans-Ernst 1983 GER
17. Hoolt, Sarah 2298 GER WFM Wittenberg, Andreas 1995 GER
18. Boemelburg, Raphael 0
OSG Baden-Baden SG Trier
1. Anand, Viswanathan 2798 IND GM Parligras, Mircea 2588 ROU GM
2. Carlsen, Magnus 2775 NOR GM Bobras, Piotr 2561 POL GM
3. Shirov, Alexei 2741 ESP GM Cyborowski, Lukasz 2546 POL GM
4. Svidler, Peter 2738 RUS GM Lupulescu, Constantin 2589 ROU GM
5. Adams, Michael 2735 ENG GM Svetushkin, Dmitry 2587 MDA GM
6. Movsesian, Sergei 2723 SVK GM Jaracz, Pawel 2501 POL GM
7. Nisipeanu, Liviu-Dieter 2692 ROU GM Erdoes, Viktor 2576 HUN GM
8. Bacrot, Etienne 2691 FRA GM Flumbort, Andras 2495 HUN IM
9. Harikrishna, Pentala 2668 IND GM Gonda, Laszlo 2501 HUN IM
10. Naiditsch, Arkadij 2665 GER GM Galyas, Miklos 2463 HUN IM
11. Nielsen, Peter Heine 2652 DEN GM Seger, Ruediger 2397 GER IM
12. Vallejo, Francisco 2650 ESP GM Kolbus, Dietmar 2393 GER IM
13. Caruana, Fabiano 2630 ITA GM Cioara, Andrei Nestor 2452 ROU IM
14. Dautov, Rustem 2601 GER GM Ionescu, Doru Alexandru 2388 ROU IM
15. Schlosser, Phlipp 2568 GER GM Jeitz, Christian 2226 LUX
16. Döttling, Fabian 2562 GER GM Weissert, Guido 0
17. Beck, Frederik 2335 GER FM Korman, Maxim 2125 GER
18. Dinger, Florian 2333 GER FM
Hamburger SK Werder Bremen
1. Gustafsson, Jan 2620 GER GM Mamedyarov, Shakhriyar 2742 AZE GM
2. Baramidze, David 2593 GER GM McShane, Luke 2596 ENG GM
3. Kempinski, Robert 2613 POL GM Eljanov, Pavel 2716 UKR GM
4. Wojtaszek, Radoslav 2593 POL GM Efimenko, Zahar 2670 UKR GM
5. Adly, Ahmed 2593 EGY GM Areshchenko, Alexander 2664 UKR GM
6. Ftacnik, Lubomir 2544 SVK GM Fressinet, Laurent 2673 FRA GM
7. Hansen, Sune Berg 2542 DEN GM Meier, Georg 2556 GER GM
8. Müller, Karsten 2517 GER GM Kritz, Leonid 2610 GER GM
9. Wahls, Matthias 2543 GER GM Roiz, Michael 2680 ISR GM
10. Heinemann, Thies 2485 GER IM Hracek, Zbynek 2625 CZE GM
11. Beikert, Guenther 2470 GER IM Nybäck, Tomi 2639 FIN GM
12. Chevelevitch, Evgueni 2463 GER IM Babula, Vlastimil 2597 CZE GM
13. Reeh, Oliver 2429 GER IM Fish, Gennadij 2531 GER GM
14. Huschenbeth, Niclas 2414 GER IM Skripchenko, Almira 2463 FRA IM
15. Sebastian, Dirk 2432 GER Knaak, Rainer 2477 GER GM
16. Van Delft, Merijn 2399 NED IM Meins, Gerlef 2460 GER IM
17. Bracker, Frank 2264 GER Lichman, Peter 2375 GER
18. Bracker, Arne 2173 GER
USV TU Dresden SF Berlin
1. Maiwald, Jens-Uwe 2500 GER GM Nataf, Alexandre-Igor 2534 FRA GM
2. Uhlmann, Wolfgang 2417 GER GM Markos, Jan 2568 SVK GM
3. Roos, Michael 2367 GER IM Miezis, Normunds 2540 LAT GM
4. Gauglitz, Gernot 2397 GER IM Polzin, Rainer 2520 GER GM
5. Seifert, Volker 2360 GER FM Brynell, Stellan 2468 SWE GM
6. Hoffmann, Paul 2374 GER FM Lauber, Arnd 2502 GER IM
7. Eichner, Sebastian 2326 GER FM Schneider, Ilja 2468 GER
8. Loxine, Jakow 2338 RUS FM Krämer, Martin 2456 GER IM
9. Wegener, Dirk 2353 GER FM Berndt, Stephan 2440 GER IM
10. Graf, Felix 2256 GER Degtiarev, Evgeny 2367 GER FM
11. Goldberg, Alexander 2374 GER FM Thiede, Lars 2464 GER IM
12. Rybenko, Kseniya 2243 RUS WIM Abel, Dennes 2322 GER
13. Baier, Silvio 2247 GER Rudolf, Henrik 2368 GER FM
14. Jordan, Dirk 2232 GER Thinius, Marco 2387 GER IM
15. Salzmann, Peter 2209 GER Poldauf, Dirk 2390 GER IM
16. Seifert, Dierk 2147 GER Wendt, Jan-Dietrich 2372 GER FM
17. Schaefer, Erik 2135 GER Glantz, Robert 2198 GER
18. Osmanodja, Filiz 1936 GER
TV Tegernsee SC Eppingen
1. Volokitin, Andrei 2671 UKR GM Tiviakov, Sergei 2645 NED GM
2. Bu, Xiangzhi 2710 CHN GM Braun, Arik 2533 GER IM
3. Alekseev, Evgeny 2708 RUS GM Berkes, Ferenc 2645 HUN GM
4. Khenkin, Igor 2655 GER GM Balogh, Csaba 2624 HUN GM
5. Sokolov, Andrei 2561 FRA GM Gyimesi, Zoltan 2586 HUN GM
6. Rozentalis, Eduardas 2599 LTU GM Bindrich, Falko 2516 GER GM
7. Ribli, Zoltan 2577 HUN GM Ruck, Robert 2574 HUN GM
8. Bischoff, Klaus 2545 GER GM Acs, Peter 2544 HUN GM
9. Bönsch, Uwe 2523 GER GM Medvegy, Zoltan 2556 HUN GM
10. Teske, Henrik 2504 GER GM Guliyev, Namig 2510 AZE GM
11. Kindermann, Stefan 2517 AUT GM Mann, Christian 2461 GER IM
12. Bromberger, Stefan 2490 GER IM Vogt, Lothar 2446 GER GM
13. Hertneck, Gerald 2519 GER GM Dudek, Richard 2254 GER
14. Beim, Valery 2506 AUT GM Welz, Thomas 2231 GER
15. Stangl, Markus 2458 GER GM Dekan, Hans 2215 GER
16. Groß, David 2485 GER IM Staub, Gerhard 2077 GER
17. Noe, Christopher 0 GER
18. Schaefer, Markus 0
SC Kreuzberg FC Bayern Munchen
1. Sargissian, Gabriel 2660 ARM GM Marcelin, Cyril 2494 FRA GM
2. Socko, Bartosz 2628 POL GM Bezold, Michael 2513 GER GM
3. Maksimenko, Andrei 2536 UKR GM Belezky, Alexander 2466 UKR IM
4. Luther, Thomas 2570 GER GM Jorczik, Julian 2359 GER FM
5. Shengelia, Davit 2569 GEO GM Reiss, Tibor 2404 HUN IM
6. Figura, Atila 2407 GER FM Renner, Christoph 2431 GER IM
7. Schilow, Vladimir 2410 GER Meissner, Bernd 2418 GER IM
8. Richter, Michael 2422 GER IM Heinzel, Olaf 2386 GER IM
9. Pähtz, Elisabeth 2481 GER IM Reich, Thomas 2425 GER IM
10. Kalinitschew, Sergei 2456 GER GM Meister, Peter 2390 GER IM
11. Tischbierek, Raj 2459 GER GM Rodewis, Thomas 2376 GER
12. Berger, Steve 2408 GER FM Terekhov, Andrey 2342 RUS FM
13. Schmidt-Schaeffer, Sebastian 2391 GER Deglmann, Ludwig 2336 GER FM
14. Moser, Eva 2383 AUT IM Unzicker, Ferdinand 2308 GER
15. Heinig, Wolfram 2332 GER FM Lentrodt, Thomas 2306 GER FM
16. Glienke, Manfred 2318 GER IM Schuetz, Guenter 2248 GER
17. Huth, Kevin 2002 GER

Bundesliga are toate meciurile live  pe siteul http://www.schachbundesliga.de/ orele 17,00 Romania.

Voi reveni cu amanunte zilele urmatoare.

  • 8
  • 1274
  • 0

0 Comentarii

Lasa un Comentariu

Adresa dvs de email nu va fi publicata.