Giurgiu: Iarna sahista 2015 un nou inceput pentru sahul giurgiuvean

Scoala generala nr. 5, “Emil Gulian” a gazduit “Iarna sahista giurgiuveana” 2015. Concursul de sah  a adus  la start 28 de sahisti, in mare parte mici sahisti  la primul concurs de sah, sa se dueleze la tabla de sah cu putin inaintea venirii lui Mos Nicolae.

IMG_20151205_092948

Mai multe fotografii puteti vedea aici

Au fost prezenti 14 mici sahisti la grupa de varsta pana la 10 ani, care au surprins prin ardoarea duelurilor la tabla de sah, mai ales ca partidele au durat mult mai mult decat estimasem noi si turneul de seniori a inceput mai tarziu. Chiar daca au fost si greseli mai mici, mai mari, nu a contat si s-a luptat aprig in fiecare partida.

Vesa_Darius

Vesa Darius locul I

Si surpriza a fost ca favoritii nu au reusit sa se impuna si a castigat turneul Vesa Darius, care venea cu putine sanse la podium. Probabil ca a fost ajutat si de disciplina sa si spiritul de luptator insuflat de la alt sport practicat de el, judo si probabil ca si emotiile mai bine tinute in frau si atentia mai mare la detalii. Locul al doilea a fost obtinut de catre Ficlenescu Rares, clasa I si un spirit de razboinic, foarte atent si un sahist care greseste foarte putin si speculeaza in schimb greselile adversarilor sai.

Ficlenescu_Rares

Ficlenescu Rares

Pe locul al treilea s-a clasat Cioroianu Luca , coleg cu Darius la judo, un jucator caruia ii place sa gandeasca si sa joace ingrijit si care are un stil mai mult pozitional si asezat, decat combinativ, cu care isi depaseste cu usurinta adversarii mai putin initiati.

Cioroianu_Luca

Cioroianu Luca

Favoritul primelor locuri  era Gratianu Eduard, insa el a iesit numai pe locul 4, insa el are tot timpul din lume sa se revanseze, pana la finalul clasei I in care se afla. Experienta de turneu se capata cu timpul si cunostiintele acumulate se aseaza dupa o perioada mai mare de timp, asa ca devine foarte interesant cum se vor desfasura urmatoarele turnee de sah la copii.

Gratianu Eduard

A fost o bucurie pentru copii sa joace sah si la sfarsit toti participantii au primit dulciuri si diplome , semn ca Mos Nicolae a venit mai devreme si pentru toti micii sahisti! Toata lumea a avut de castigat si cred ca in acelasi sahul a castigat pentru multa vreme cativa adepti printre cei mici!

Clasament final copii dupa 5 runde

Place Name                     Feder Rtg  Loc Score M-Buch. Berg. Progr. Buch.