“Cupa Marghita” sarbatoarea sahului marghitean

Corespondenta de la Ioana Csengeri -Marghita

Clubul Sportiv Partyum din Marghita, cu sprijinul Primăriei Marghita a organizat în perioada 25- 27 septembrie 2009, cu ocazia zilelor oraşului Marghita, un concurs de şah practic, omologat de Federaţia Română de Şah, intitulat “Cupa Marghita”. Concursul s-a desfăşurat la Şcoala Generală clasele I-VIII din Marghita. Au participat în total 65 de sportivi din Timişoara, Satu-Mare, Oradea, Cluj-Napoca, Cugir, Rm. Vâlcea, Ploieşti şi binenţeles din zona Marghita: Marghita, Popeşti şi Săcuieni.

DSC01569 DSC01579

Concursul s-a desfăşurat pe 2 nivele: juniori (copii până la 14 ani) şi seniori, în sistem elveţian şi a avut în total 7 runde pentru fiecare nivel.

P1030962

Sorin Levay (de la stanga la dreapta), Suciu-Dinu Simi si Dan Bogdan

La concursul pentru juniori au participat 40 de copii.

Premianţii au fost:

La categoria 7-8 ani , fete: locul I Rohlicek Anca-Elena (CSS nr. 1 Timişoara) şi locul II Maroşan Ionela (CS Partyum), din Popeşti. La categoria 7-8 ani, băieţi: locul I Creţu Cătălin (CSS nr. 1 Timişoara), locul II Ciorică Mihai-Vlad (CS Mediator Giarmata Vii), locul III Vechiu Victor (CS Unio Satu-Mare), menţiune Driha Erik (CS Partyum).

La categoria 9-10 ani, fete: locul I Iakab Kincso (CS Partyum), locul II Ţeţ Ştefania (CS Partyum), locul III Haidu Cristina (CSM Cluj-Napoca) şi menţiune Ţeţ Andreea (CS Partyum ). La categoria 9-10 ani, băieţi: locul I Csengeri David (CS Partyum), locul II Sarca Adrian (CS Partyum), locul III Chira George (CS Partyum), din Popeşti şi menţiune Sabău Valeriu (CS Partyum).

La categoria 11-12 ani, fete: locul I Corolea Diana (CS Mediator Giarmata Vii), locul II Tegzes Larisa (CS Partyum), locul III Duma Denisa (CS Partyum). La categoria 11-12 ani, băieţi: locul I Lazin Robert-Tamas (CS Unio Satu-Mare), locul II Barbul Ionel (CS Unio Satu-Mare), locul III Mureşan Sergiu (Palatul Copiilor Oradea) şi menţiune Răduţ Bogdan (CS Mediator Giarmata Vii).

La categoria 13-14 ani, fete: locul I Iancu Adina (CSU Agora Oradea), locul II Zsisku Cristina (CS Partyum), din Săcuieni, locul III Cheregi Maria (CS Partyum), din Popeşti. La categoria 13-14 ani, băieţi: locul I Iakab Benjamin (CS Partyum), locul II Negrău Mihnea-Ionuţ (Palatul Copiilor Oradea), locul III Dombi Kristof (CS Partyum) şi menţiune Zsisku Lajos-Mihai (CS Partyum), din Săcuieni.

Premiul pentru cel mai mic participant a fos acordat juniorului Szebeni Balint (CS Partyum), de 6 ani.

Premiul pentru cel mai bun marghitan a revenit lui Iakab Benjamin. Premiile au constat in cupe, medalii, diplome şi dulciuri.

Primii trei clasaţi în clasamentul general au fost răsplătiţi şi cu premii în bani astfel:

Lazin Robert-Tamas (locul I) – 100 RON,

Iakab Benjamin (locul II) – 50 RON ,

Barbul Ionel (locul III) – 30 RON.

La copii a avut loc duminică, 27 septembrie 2009 şi o probă de dezlegări de probleme de şah, unde au participat 25 de copii. Cei mai buni au fost, la fete :

Rohlicek Anca (CSS nr. 1 Timişoara), Zsisku Krisztina Ioana (CS Partyum) şi Haiaş Ligia (CS Partyum), iar la băieţi: Ciorica Vlad (CS Mediator Giarmata Vii), Barbul Ionel (CS Unio Satu-Mare) şi Mureşan Sergiu (Palatul Copiilor Oradea).

La concursul pentru seniori au participat în total 25 de jucători, primii trei clasaţi în clasamentul general fiind:

FM Suciu Dinu-Simi (CS Vointa Satu-Mare) cu 6 puncte, urmat de IM Bogdan Dan (CS Aem Luxten Timişoara) cu 5, 5 puncte şi M Levay Sorin (CS Unio Satu-Mare) cu 5,5 puncte, ei fiind răsplătiţi cu premii constând în cupe, medalii, diplome şi bani (locul I – 1000 RON, locul II – 450 RON şi locul III – 350 RON). S-au mai acordat premii în diplome şi medalii şi la următoarele categorii de vârstă:

La categoria 15-16 ani, : locul I Rohlicek Oana-Daniela (CS Mediator Giarmata Vii), locul II Ghiţoiu-Stelzner Luigi (CS Mediator Giarmata Vii), locul III Tyukodi Petra (CSO Marghita) si menţiune Csontos George (CS Partyum), din Popeşti.

La categoria 17-18 ani: locul I Budea Ramona (CS Mediator Giarmata Vii), locul II Pop Marius (CS Partyum), din Popeşti, locul III Pop Liviu (CS Partyum), din Popeşti.

La categoria veterani: locul I CM Tudor Ioan (Palatul Copiilor Oradea) şi locul II Ciocan Ioan ( CS Partyum).

Premiul pentru cel mai tânăr participant la concursul de seniori a fost acordat lui Ghiţoiu-Stelzner Luigi de 12 ani (CS Mediator Giarmata Vii). Premiul pentru cel mai bun marghitan a revenit lui Tyukodi Petra (CSO Marghita).

Arbitrajul concursului a fost asigurat de d-nul Dinu Ioan Nicula (arbitru FIDE) si d-nul ing. Mihai Partenie.

Mulţumim domnului Cristian Dragomir, directorul Şcolii Generale Marghita, gazdele noastre, pentru participarea la festivitatea de premiere, o sărbătoare a şahului, a oraşului nostru şi nu în ultimul rând a clubului Partyum, care a primit cu această ocazie, prin intermediul d-nului Dinu Ioan Nicula, în calitate de reprezentant al Federaţiei Române de Şah Hotărârea Consiliului Director al FRS prin care se aprobă afilierea Clubului Sportiv Partyum la Federaţia Română de Şah

(poze de la acest eveniment găsiţi pe website-ul asociaţiei www.partyum.ro).

Îi felicităm încă o dată pe toţi participanţii la acest concurs şi-i îndemnăm să se pregătească cu toată seriozitatea şi mai departe, în vederea concursurilor care vor urma.

Marghita Trophy 2009
Final Ranking
Rank SNo. Name Rtg FED Club Pts Res. BH. Fide
1 7 FM Suciu Dinu-Simi 2106 ROU Cs Vointa Satu Mare 6,0 0,0 32,0 23,5
2 1 IM Bogdan Dan 2355 ROU Cs Aem Luxten Timisoara 5,5 0,5 31,5 22,0
3 3 M Levay Sorin 2209 ROU Cs Unio Satu Mare 5,5 0,5 30,0 23,5
4 8 CM Samu Sorin-Mihai 2105 ROU Cl. De Sah Tenis Speranta 5,0 0,0 25,5 17,0
5 11 CM Tudor Ioan 1891 ROU Palatul Copiilor Oradea 4,5 0,0 23,0 18,5
6 2 FM Chereches Marius 2331 HUN 4,0 0,0 32,0 21,0
7 5 CM Muntean Ciprian-Sorin 2164 ROU Cs Vointa Satu Mare 4,0 0,0 30,0 20,5
8 6 CM Lupu Ovidiu-Jean 2136 ROU Cs Orasenesc Cugir 4,0 0,0 30,0 17,5
9 4 CM Luca Ionel 2175 ROU Cs Crisul Oradea 4,0 0,0 29,0 18,0
10 10 I Hasznosi Lorand 1991 ROU Cs Unio Satu Mare 4,0 0,0 21,0 13,0
11 25 Rohlicek Oana-Daniela 401 ROU CS Mediator 4,0 0,0 18,0 12,5
12 16 I Suciu Gabriel 600 ROU CS Partyum 3,5 0,0 28,0 15,0
13 14 II Ghitoiu-Stelzner Luigi-Rafael 620 ROU Cs Mediator Giarmata Vii 3,5 0,0 25,0 13,0
14 12 I Tyukodi Petra 1628 ROU Cso De Sah Marghita 3,5 0,0 24,5 17,5
15 9 I Cirjan Daniel 2039 ROU Asociatia Sah Club Rm Val 3,5 0,0 24,0 16,0
16 22 Jakab Zsolt 401 ROU CS Partyum 3,5 0,0 22,0 12,5
17 15 CM Rohlicek Maria-Magdalena 600 ROU CS Mediator 3,0 0,0 23,0 13,0
18 21 Csontos George 401 ROU CS Partyum 3,0 0,0 21,5 8,0
19 13 I Budea Ramona 1469 ROU Cs Mediator Giarmata Vii 3,0 0,0 21,0 11,5
20 20 Ciorica Ovidiu 401 ROU CS Mediator 3,0 0,0 21,0 10,0
21 24 Pop Marius 401 ROU CS Partyum 2,0 0,0 21,0 10,0
22 17 III Ciocan Ioan 441 ROU Cs Partyum Marghita 2,0 0,0 21,0 7,0
23 23 Pop Liviu-Daniel 401 ROU CS Partyum 2,0 0,0 19,0 7,0
24 18 Cheschesi Laurentiu 401 ROU CS Partyum 2,0 0,0 18,0 7,0
25 19 Ciocan Andrei 401 ROU CS Partyum 1,5 0,0 21,5 5,0


Concursul de copii TROFEUL MARGHITA
Final Ranking
Rank SNo. Name Rtg FED Club Pts Res. BH. BH.
1 7 II Lazin Robert-Tamas 609 ROU Cs Unio Satu Mare 6,0 0,5 32,0 22,5
2 3 II Iakab Benjamin 733 ROU Cs Partyum Marghita 6,0 0,5 30,0 22,0
3 1 I Barbul Ionel 830 ROU Cs Unio Satu Mare 5,0 0,0 34,0 24,5
4 2 I Negrau Mihnea-Ionut 787 ROU Palatul Copiilor Oradea 5,0 0,0 31,0 22,0
5 10 III Cretu Catalin-George 450 ROU Css Nr 1 Timisoara 5,0 0,0 27,5 19,5
6 16 Dombi Kristof-Barnabas 401 ROU Cs Partyum Marghita 5,0 0,0 27,0 19,5
7 11 III Csengeri David 436 ROU Cs Partyum Marghita 5,0 0,0 26,0 19,0
8 5 I Muresan Sergiu-Cristian 671 ROU Palatul Copiilor Oradea 4,5 0,0 31,5 22,5
9 4 II Radut Bogdan-Catalin 702 ROU Cs Mediator Giarmata Vii 4,5 0,0 29,0 22,0
10 6 I Corolea Diana-Gabriela 629 ROU Cs Mediator Giarmata Vii 4,5 0,0 27,0 20,5
11 17 Dombi Matyas 401 ROU Cs Partyum Marghita 4,5 0,0 27,0 19,0
12 8 II Ciorica Mihai-Vlad 606 ROU Cs Mediator Giarmata Vii 4,5 0,0 25,0 19,0
13 40 Zsisku Lajos-Mihai 401 ROU Cso De Sah Marghita 4,5 0,0 21,5 14,5
14 9 II Vechiu Victor 605 ROU Cs Unio Satu Mare 4,0 0,0 30,5 21,5
15 22 Iakab Kincso 401 ROU Cs Partyum Marghita 4,0 0,0 28,5 19,5
16 34 Sarca Adrian-Ioan 401 ROU Cs Partyum Marghita 4,0 0,0 22,0 16,0
17 14 Chira George-Corneliu 401 ROU Cs Partyum Marghita 4,0 0,0 21,5 15,5
18 12 III Rohlicek Anca-Elena 436 ROU Css Nr 1 Timisoara 3,5 0,0 26,5 18,5
33 Sabau Valeriu-Ilie 401 ROU Cs Partyum Marghita 3,5 0,0 26,5 18,5
20 38 Tet Stefania 401 ROU Cs Partyum Marghita 3,5 0,0 26,0 19,0
21 31 Romocea Remus 401 ROU Cs Partyum Marghita 3,5 0,0 26,0 17,5
22 21 Haidu Cristina-Veronica 401 ROU Csm Cluj Napoca 3,5 0,0 21,0 15,0
23 23 Iancu Adina 401 ROU Csu Agora Sc Oradea 3,0 0,0 29,5 21,0
24 27 Petvai Bogdan 401 ROU Cs Partyum Marghita 3,0 0,0 28,5 20,5
25 18 Driha Erik-Krisztian 401 ROU Cs Partyum Marghita 3,0 0,0 24,5 17,5
26 37 Tet Andreea 401 ROU Cs Partyum Marghita 3,0 0,0 24,0 17,0
27 32 Sabau Florin-Vlad 401 ROU Cs Partyum Marghita 3,0 0,0 22,5 15,5
28 39 Zsisku Krisztina-Ioana 401 ROU Cs Partyum Marghita 3,0 0,0 21,0 15,0
29 30 Puscas Alexandra-Maria 401 ROU Cs Partyum Marghita 3,0 0,0 17,5 11,5
30 15 Crisan David 401 ROU Cs Partyum Marghita 3,0 0,0 14,0 11,0
31 25 Negrean Ionut-Adrian 401 ROU Cs Apollo Satu Mare 2,5 0,0 22,5 17,5
32 36 Tegzes Larisa-Andreea 401 ROU Cs Partyum Marghita 2,5 0,0 21,5 15,5
33 19 Duma Denisa-Maria 401 ROU Cs Partyum Marghita 2,0 0,0 25,0 16,5
34 28 Pinter Gergo 401 ROU Cs Partyum Marghita 2,0 0,0 23,5 18,5
35 20 Haias Ligia-Ana 401 ROU Cs Partyum Marghita 2,0 0,0 21,0 14,5
36 13 Cheregi Maria-Carina 401 ROU Cs Partyum Marghita 2,0 0,0 18,5 13,5
29 Pinter Roland-Arnold 401 ROU Cs Partyum Marghita 2,0 0,0 18,5 13,5
38 35 Szebeni Balint 401 ROU Cs Partyum Marghita 2,0 0,0 15,5 12,5
39 24 Marosan Ionela-Cristina-Valeria 401 ROU Cs Partyum Marghita 1,5 0,0 18,0 13,5
40 26 Ordogh Kristof-Csaba 401 ROU Cs Partyum Marghita 0,0 0,0 17,5 11,5

TROFEUL  MARGHITA  2009


CLASAMENT  FINAL –  DEZLEGĂRI


COPII  ŞI  JUNIORI

LOCUL Numele şi prenumele                                        Puncte         Timp

1           Ciorîcă  Vlad                                                         25             38 min.

2           Barbul  Ionel                                                         20             38 min.

3           Mureşan  Sergiu                                                   20             44 min.

4           Lazin Robert Tamaş                                            20             45 min.

5           Rohlicek  Anca                                                      15             38 min.

6           Vechiu  Victor                                                       15             41 min.

7           Iakab  Kincso                                                        15             44 min.

8           Zsisku  Mihai                                                        15             45 min.

9           Iakab  Benjamin                                                   15             45 min.

10          Creţu Cătălin                                                        15             45 min.

11          Csengeri  David                                                    15              45 min.

12          Sarca  Adrian  Ioan                                              10             16 min.

13          Dombi  Kristof                                                      10             26 min.

14          Negrău Mihnea                                                     10              32 min.

15          Zsisku Krisztina Ioana                                         10              33 min

16          Haiaş  Ligia                                                           10              34 min.

17          Răduţ  Bogdan                                                      10              35 min.

18          Corolea  Diana                                                      10              36 min.

19          Dombi  Matyas                                                      10             43 min.

20          Romocea  Remus                                                   10             43 min.

21          Iancu  Adina                                                          10             45 min.

22          Haidu  Cristina                                                      10             45 min.

23          Pinter  Gergo                                                           0             45 min.

24          Pinter  Roland                                                         0             45 min.

25          Driha  Erik                                                              0             45 min.

final

1 Comentariu

  • Geoffrey Minniti

    Very interesting information!Perfect just what I was looking for!

    ianuarie 17, 2020 - 1:29 pm Raspunde

Lasa un Comentariu

Adresa dvs de email nu va fi publicata.