Campionatul judetean de sah – ultima repetitie inainte de divizia B

Campionatul judetean de sah,ultima repetitie inainte de Divizia B pe echipe

Duminica 28 septembrie 2008, orele 9,00 dimineata, s-a desfasurat la sediul Nova Force Giurgiu, concursul de sah Campionatul judetean 2008. Concursul s-a desfasurat openul in sistem elvetian si a fost organizat de Clubul Sportiv Colosseum Giurgiu cu sprijinul Directie Judetene de Sport si a Nova Force Giurgiu prin domnul inginer Florian Nicolae, cu partener media, ziarul « Giurgiuveanul »

Concursul a avut 16 participanti la turneul principal  si 10 la turneul de blitz.

Turneul open principal a fost deschis tuturor categoriilor de sahisti, amatori sau clasificati, juniori sau seniori, toti stransi in acelasi concurs cu mari ambitii pentru toti participantii. Pe parcursul a 9 runde s-a desfasurat primul turneu a cate 15 minute de fiecare jucator, timp cronometrat de ceasuri electronice digitale care nu mai lasa loc de interpretarile de la ceasurile mecanice. Turneul a fost plin de surprize, create in special de juniorii care vin tare din urma si incep sa creasca frumos, ceea ce ne da sperante pentru anii ce vor urma si mai ales pentru vinerea aceasta, cand echipa de sah masculina a clubului Colosseum va participa la divizia B pe echipe ce se desfasoara la Bucuresti in perioada 3-12 octombrie. Lucrurile se misca in grafic si pregatirea de la antrenamente da roade se pare, incat si juniorul de 11 ani, Lungu Valentin a reusit sa adune 3 puncte dupa cele noua runde clasandu-se mult mai bine decat se spera la inceput ! O alta revelatie a turneului este juniorul Neatu Dragos care a crescut de la concurs la concurs si pregatirea sa isi face simtita prezenta la tabla de joc, prin seriozitate si echilibru. In acest turneu el a acumulat 6 puncte din 9 si a fost aproape de o performanta mai buna. Celalalt junior, Tatoli Eduard a alternat evolutiile bune cu cele mai putin bune si lipsa lui de la pregatire a contat mult in economia partidelor jucate aici. Stefan Laurentiu a jucat foarte bine si daca avea putin mai multa concentrare si atentie reusea un rezultat si mai bun ca punctaj. In continuare a inceput si turneul de blitz, foarte gustat de participanti si la care au fost destule surprize exact ceea ce ii trebuie unui astfel de concurs pentru a-l anima. A fost o zi plina de sah si campionatul judetean a fost onorat prin partide reusite si frumoase. Sarbatoarea sahului continua spre sfarsitul lunii octombrie cand va fi ultimul concurs al anului , din cele 8 care conteaza pentru Grand Prix Giurgiu 2008: