Zi: 13 noiembrie 2008

Matul zilei(Vineri fericiti dupa 2 victorii la Olimpiada)

Matul zilei

Doua pozitii instructive si tematice avem pentru astazi. M-am intors in graba de la serviciu, pentru a putea posta rubricile zilnice si a mai incerca sa scriu despre imensul material de la Olimpiada. In prima pozitie nu este greu sa gasiti matul, insa daca nu stiti este destul de greu pentru a gasi acest mat. In cea de-a doua avem o pozitie care este, daca nu ma insel, dintr-o partida celebra Marshall – Burn,

Citeste Articolul
  • 0
  • 0
  • 5

Prima runda de la Olimpiada de sah 2008: jucam cu Egiptul!

In sfarsit am gasit imperecherea pentru prima runda, pe scurt, Romania joaca cu Egiptul la masculin si cu Uzbekistan la feminin. Mult succes componentilor echipelor noastre.

UPDATE 4:38 pm

Picado Jorge din Nicaragua castiga impotriva luiVital Keith din Seychelles -primul rezultat al Olimpiadei de la Dresda 2008. Partida: 1. e4 g6 2.d4 Bg7 3.c3 Nf6 4.e5 Nh5 5.g4 0-0 6.gxh5 gxh5 7.Qxh5 b6 8.Bd3 Re8 9.Qxh7+ Kf8 10.Bh6 Bxh6 11.Qh8#

UPDATE 4:24 pm

GM Adly Ahmed 2586 – GM Nisipeanu Liviu-Dieter 2684

GM Amin Bassem 2560 – GM Istratescu Andrei 2633

IM Ezat Mohamed 2425 – GM Parligras Mircea 2611

IM Frhat Ali 2418 – GM Vajda Levente 2582

(Istratescu si Vajda au albul)

 

UPDATE 3:27 pm

Cateva dintre intalnirile individuale de “risc seismic ridicat” 🙂

GM Svidler – GM Kortchnoi
GM Arkadij Naiditsch – GM Jonathan Rowson
GM Nguyen Ngoc Truong Son – GM Vassily Ivanchuk
GM Ni Hua – GM Wesley So
GM Judith Polgar – GM Maghami Ehsan Ghaem (Leko nu joaca la masa 1)
GM Georg Meier – GM Ivan Cheparinov (Topalov se pare ca se odihneste si el)
GM Levon Aronian – GM Fabiano Caruana
GM Hannes Stefansson – GM Gata Kamsky
GM Ahmed Adly – GM Nisipeanu (cu mentiunea ca Ahmed Adly este campionul mondial de juniori actual la categoria U20, iar Nisipeanu l-a invins in singura partida intre cei doi la Olimpiada precedenta, intr-un final frumos, in care Dieter al nostru l-a lasat sa scoata si dama, pentru ca oricum egipteanul era pierdut.)
GM Magnus Carlsen – GM Markus Ragger
GM Zhao Zong-Yuan – GM David Navara

GM Alexandra Kosteniuk – WGM Zeinab Mamedjarova
IM Carolina Lujan – GM Kateryna Lahno
WGM Yifan Hou – WGM Valentina Golubenko
IM Jovanka Houska – IM Nana Dzagnidze
IM Anna Zatonskih – WIM Jovana Vojinovich
GM Antoaneta Stefanova – WIM Ellen Hagesaether
IM Yelena Dembo – WGM Munguntuul
IM Harika Dronavalli – WIM Heinatz

 

Meciuri runda 1

Russia : Switzerland
Germany 1 : Scotland
Vietnam : Ukraine
China : Philippines
Former Yug Rep of Macedonia : Azerbaijan
Hungary : Iran
Germany 2 : Bulgaria
France : Montenegro
Latvia : Israel
Armenia : Italy
Iceland : United States of America
Germany 3 : Spain
India : Canada
Egypt : Romania
England : Turkey
Estonia : Cuba
Georgia : Finland
Australia : Czech Republic
Norway : Austria
Bangladesh : Netherlands
Poland : Ireland
Brazil : Serbia
Belarus : Colombia
Venezuela : Croatia
Slovakia : Portugal
Morocco : Moldova
Greece : Mexico
Paraguay : Slovenia
Bosnia & Herzegovina : Ecuador
Costa Rica : Sweden
Argentina : Qatar
Belgium : Denmark
Uzbekistan : Indonesia
Palestine : Kazakhstan
Lithuania : Mongolia
New Zealand : Trinidad & Tobago
Sri Lanka : Faroe Islands
Malaysia : Libya
Cyprus : Tajikistan
Dominican Republic : Barbados
Surinam : IPCA
Turkmenistan : Mauritius
Albania : Singapore
Algeria : Liechtenstein
South Korea : Kyrgyzstan
United Arab Emirates : Guernsey
Aruba : Yemen
IBCA : Angola
Hongkong : South Africa
Bolivia : Macau

Sectiunea feminina

Russia : Azerbaijan
Argentina : Ukraine
China : Croatia
England : Georgia
France : Moldova
Italy : Armenia
United States of America : Montenegro
Kazakhstan : Hungary
Poland : Austria
Ecuador : Serbia
India : Switzerland
Iran : Germany
Bulgaria : Norway
Luxembourg : Slovenia
Slovakia : Turkey
Uzbekistan : Romania
Netherlands : Colombia
Estonia : Czech Republic
Greece : Mongolia
Germany 2 : Sweden
Israel : Portugal
Germany 3 : Spain
Lithuania : Philippines
ICSC : Vietnam
Cuba : Canada
Australia : Belarus
Latvia : Bosnia & Herzegovina
Venezuela : Syria
United Arab Emirates : Mexico
Denmark : Lebanon
Tajikistan : El Salvador
Kyrgyzstan : Malta
Paraguay : Bangladesh
Brazil : Trinidad & Tobago
Qatar : Turkmenistan
IBCA : Panama
Japan : Iceland
Dominican Republic : Chinese Taipei
Macau : Indonesia
IPCA : Fiji
Ireland : Finland
Albania : Botswana
Angola : Scotland
Bolivia : Surinam
Tunisia : South Africa
Algeria : South Korea
Afghanistan : Guatemala
New Zealand : Aruba
Barbados : Wales
Uruguay : Honduras

Citeste Articolul
  • 0
  • 0
  • 0